Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie ma projektu ustawy o zmianie Karty Nauczyciela

0
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przedstawiło dotąd projektu ustawy zmieniającej Kartę Nauczyciela. Wielokrotnie zapowiadano, że ministerialna propozycja będzie przedstawiona do 19 grudnia 2012 roku.
MEN nie komentuje opóźnienia. Resort zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu będą prowadzone dalsze rozmowy ze stroną społeczną i w najbliższym czasie poinformuje o postępie prac.
Na opóźnienie nie narzeka Sławomir Broniarz. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że tak ważną ustawę lepiej dobrze przygotować. Nie ma co się śpieszyć, lepiej dłużej podyskutować nad tym projektem, żeby potem uniknąć protestów.
Zmiany w Karcie Nauczyciela domagają się przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego. Gminy narzekają, że zapisy w obecnej ustawie utrudniają domknięcie samorządowych budżetów. Sławomir Broniarz stanowczo protestuje przeciwko takim wypowiedziom. Uważa, że za zły stan gminnych budżetów nie odpowiada edukacja, a inwestycje przed EURO 2012. Część z nich była nietrafiona a obecnie trzeba spłacać zaciągnięte kredyty.
Samorządy chcą, aby Karta Nauczyciela obowiązywała jedynie tak zwanych nauczycieli tablicowych. Domagają się też zwiększenia pensum z 18 do 20 godzin i wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy. Samorządowcy chcą też zmiany w systemie oświaty, która pozwoliłaby na przekazywanie szkół bez względu na liczbę uczniów. Obecnie można to robić, jeśli w szkole uczy się mniej niż 70 dzieci.
Według Sławomira Broniarza z rozmów prowadzonych w Ministerstwie wynika, że Krystyna Szumilas nie popiera tak radykalnych posunięć. Prezes ZNP nie wykluczył jednak, że jeżeli stanowisko resortu zmieni się, to nauczyciele będą głośno protestować.
W czerwcu ZNP przedstawiło wyniki sondażu przeprowadzonego wśród nauczycieli. Wynikało z niego, że 96 procent pedagogów jest gotowa poprzeć ewentualną akcję protestacyjną. 38 proc. biorących udział w sondażu, czyli 66 tys. nauczycieli opowiedziało się za ogólnopolską manifestacją w Warszawie, 36 procent za strajkiem ostrzegawczym, a 31 procent za strajkiem ciągłym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)