Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy - komisje śledcze

0
Podziel się:

Podobnie jak w wielu krajach komisje śledcze są w Niemczech instrumentem praktyki parlamentarnej. Komisje, służące wyjaśnieniu spraw leżących w interesie publicznym, powoływane są od wczesnych lat 60-tych.

W Niemczech komisje śledcze działają w Bundestagu, a także na poziomie parlamentów poszczególnych krajów związkowych. Podobnie jak w Polsce, mają one uprawnienia prokuratorskie - mogą żądać wydania dokumentów i przesłuchiwać świadków. Efekty ich pracy nie mają jednak mocy wiążącej dla organów wymiaru sprawiedliwości.

Wyniki prac niemieckich komisji śledczych publikowane są w raporcie końcowym. W przypadku niezgodności raport zawiera również wnioski mniejszości. Nie ma natomiast praktyki publikowania osobnego raportu mniejszości.

Nie tylko powołanie komisji śledczej, ale również taka możliwość mają dyscyplinujący wpływ na działania organów państwa. Jak podają niemieckie media, w 2006 r. sama debata nad powołaniem komisji spowodowała "niespotykaną" otwartość rządu w sprawie zaangażowania niemieckiego wywiadu w Iraku.

Obecnie w Bundestagu działają dwie komisje śledcze. Pierwsza bada okoliczności sprokurowanego przez Bundeswehrę nalotu samolotów NATO w Afganistanie we wrześniu ubiegłego roku, w którym zginęło ponad 140 cywilów. Komisja wyjaśnia też niejasności związane z polityką informacyjną niemieckiego rządu na temat tego incydentu. Jesienią ma przesłuchać kanclerz Angelę Merkel. Druga komisja bada kontrowersje związane z założeniem składowiska odpadów atomowych w miejscowości Gorleben.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)