Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy deklarują przywiązanie do wielkanocnych tradycji

0
Podziel się:

Niemcy deklarują przywiązanie do wielkanocnych tradycji, ale świąteczne zwyczaje są często zupełnie odmienne od polskich. W niemieckich domach Wielkanoc obchodzi się z pisankami, ale bez święconki i śmigusa-dyngusa.           

Podobnie jak Polacy, Niemcy chętnie malują pisanki, które często nawet już przed Wielkim Tygodniem przyozdabiają domy, balkony i ogródki. Jajka, będące symbolem nowego życia, do dziś odgrywają ważną rolę w zwyczajach zachowanych w niektórych regionach Niemiec. Na Łużycach toczy się je po polach, aby zapewnić urodzaj. We Fryzji na północy Niemiec w święta organizuje się konkursy toczenia jajek z pagórków.

Choć niemieckie wielkanocne stoły uginają się od tradycyjnych potraw, nie ma na nich święconki. Niemcy nie mają zwyczaju święcenia pokarmów. Także poniedziałkowy śmigus-dyngus jest w Niemczech zupełnie nie znany.

Najpopularniejszym zwyczajem jest lubiane szczególnie przez dzieci szukanie "wielkanocnego zajączka" po niedzielnym śniadaniu. To najczęściej paczka ze słodyczami ukrywana przez rodziców przed pociechami w mieszkaniu lub ogrodzie. W niektórych rejonach Niemiec w wielkanocną niedzielę dzieci chodzą też po domach prosząc o słodycze.

Popularnym zwyczajem są wśród Niemców wyjazdy w okresie świątecznym na krótkie wczasy. Nie ma to, oczywiście, nic wspólnego z wielkanocną tradycją, a raczej z kalendarzem. Kto wcześniej wziął cztery dni urlopu, mógł w sumie spędzić 10-dniowy wypoczynek.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)