Notowania

niemcy
27.08.2009 16:00

Niemcy: Netanjahu wzywa Palestyńczyków do uznania państwa Izrael

Premier Izraela Benjamin Netanjahu kończy dwudniową wizytę w Niemczech. W Berlinie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel i szefem dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Odebrał też unikatowe rysunki wykonane przez więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu.           

Podziel się
Dodaj komentarz

Podczas konferencji prasowej po rozmowach Netanjahu wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do uznania państwa Izrael. Jak powiedział, jest jest to warunkiem powodzenia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Premier wyraził nadzieję, że izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe uda się wznowić w ciągu miesiąca lub dwóch.

Kanclerz Merkel uznała zaprzestanie rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu za warunek postępu w tych negocjacjach. Podkreśliła też, że celem Niemiec, które mediują w konflikcie, jest przyszłe zgodne współistnienie dwóch państw: żydowskiego i palestyńskiego.

Benjamin Netanjahu powiedział, że przekazanie mu szkiców więźniów obozu Auschwitz było dla niego poruszającym momentem. 29 rysunków, sporządzonych przez więźniów na rozkaz Niemców, premier Izraela odebrał w siedzibie koncernu medialnego Axel Springer. Szkice zostały w ubiegłym roku odnalezione w prywatnym domu w Berlinie. Zaraz później wykupił je Springer. Na początku przyszłego roku zostaną wystawione w jerozolimskim Instytucie Yad Vashem.

Tagi: niemcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz