Notowania

polska
27.08.2009 11:30

"Niemcy są współodpowiedzialne za mord dokonany na polskich oficerach"

Nie ustają propagandowe ataki Rosji na Polskę przed 70. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. Dzisiaj w rosyjskich mediach wypowiedziała się związana z Kremlem historyk Natalia Narocznicka. Obarczyła ona Niemcy współodpowiedzialnością za mord dokonany przez radziecki NKWD na polskich oficerach w Katyniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Profesor Narocznicka, która jest członkiem utworzonej przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa komisji do spraw przeciwdziałania próbom fałszowania historii na szkodę Rosji, powiedziała, że w Katyniu zaistniały przestępstwa NKWD, ale - jak powiedziała - nazistowskie przestępstwa też zostawiły tam swój ślad.

Natalia Narocznicka w obszernym wywiadzie dla tygodniowego dodatku gazety "Komsomolskaja Prawda" zakwestionowała również datę 1 września jako datę wybuchu II wojny światowej. Powiedziała, że jeszcze przed tą datą dochodziło na świecie do konfliktów zbrojnych, a w Europie - do zmiany granic.

Profesor Narocznicka zarzuciła Polsce, że od 1 marca 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck przez pół roku prowadził rozmowy z Adolfem Hitlerem. Według Narocznickiej Polska chciała zawrzeć sojusz z Niemcami i oferowała pomoc w opanowaniu Ukrainy.

Rosyjska historyk stwierdziła także, że zachodnia Ukraina - na której ziemie 17 września 1939 roku wkroczyła Armia Czerwona - była terytorium imperium rosyjskiego, okupowanym przez Polskę Józefa Piłsudskiego.

Historyk oskarżyła też Polskę o zagłodzenie na śmierć 100 tysięcy czerwonoarmistów, wziętych do niewoli w 1920 roku. Natalia Narocznicka powiedziała również, że Polacy cały czas chcą, aby Rosja ich przepraszała za historię, a tymczasem sami powinni przeprosić - na przykład za wtargnięcie do Moskwy w 1612 roku.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz