Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy wybierają Bundestag

0
Podziel się
bEpFDggl

s Niemcy wybierają Bundestag

Niemcy wybiorą dzisiaj nowy Bundestag. W ostatnich dniach kampanii niemieccy politycy starali się mobilizować obywateli, aby ci poszli lokali wyborczych.
Co prawda frekwencja w wyborach w ostatnich latach przekraczała 70% ale najważniejszym pytaniem pozostaje to, którzy wyborcy okażą się bardziej zdyscyplinowani i pójdą do urn.
Najtrudniejszą sytuację może mieć CDU, bo sondaże były korzystne więc jej zwolennicy mogą nie wyjść z domów z lenistwa.
Ryszarda Formuszewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zauważa, że obecna kanclerz już dawno to przewidziała: "Merkel wręcz ostrzegała swoich współpracowników partyjnych, że błędem chadecji będzie zbyt szybkie uznanie, że te wybory są wygrane"- mówi.
Jak pokazują sondaże, nawet co trzeci wyborca nie jest jeszcze zdecydowany i łatwo to usłyszeć na ulicach Berlina, gdy zapytać o głosowanie: "Nie wiem jeszcze dokładnie kogo poprzeć. Nie wiem - wciąż się zastanawiam"- mówią.
Z kolei słabe notowania koalicyjnych liberałów z FDP mogą przynieść korzyść tej partii - twierdzi Jorg Lau z Die ZEIT: "Może to doprowadzić do sytuacji, w której wyborcy FDP się zmobilizują i stwierdzą: jest źle, musimy iść na wybory. I może to wystarczy także do zdobycia większości przez dotychczasową koalicję obu partii CDU i FDP"- wyjaśnia.
Gdyby stało się inaczej, to według sondaży najbardziej prawdopodobnym sojuszem po wyborach będzie tzw. Wielka Koalicja opozycyjnej socjaldemokracji SDP i rządzącej chadecji CDU.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEpFDggO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)