Nieudany dzień na igrzyskach olimpijskich w Pekinie dla większości startujących dziś polskich sportowców

0

W półfinałach nie wystąpią piłkarze ręczni i siatkarze, maleją szanse na medal żeglarzy Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego. Cieszy jedynie awans do finału dwójki kanadyjkowej.

Siatkarze przegrali ćwierćfinał z Włochami 2:3 po emocjonującym i dramatycznym meczu. Podopieczni Raula Lozano przegrali pierwsze dwa sety do 19 i 22. W dwóch kolejnych wygrywali do 18 i 26, wyrównując stan meczu na 2:2. W tie-breaku Włosi wygrali 18:16, choć nasi siatkarze prowadzili już 13:12.

Piłkarze ręczni w ćwierćfinale przegrali z Islandią 30:32, do przerwy przegrywając 14:19. Islandczycy przez cały mecz prowadzili, Polakom udało się co prawda w 43. minucie zniwelować różnicę do jednej bramki, ale 5 minut później Islandczycy odskoczyli na prowadzenie 27:24 i ostatecznie wygrali. Polscy szczypiorniści będą grali o miejsca 5-8.

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki spadli przed wyścigiem finałowym na 6. miejsce w klasyfikacji żeglarskiej klasy Star. W 10. wyścigu Kusznierewicz i Życki przypłynęli dopiero na 13. pozycji i z dobrego czwartego miejsca spadli o dwie pozycje. Świetnie za to popłynęli ich bezpośredni rywale w walce o medale. We wcześniejszych dzisiejszych wyścigach polska załoga była 5. i 9.

Przed wyścigiem finałowym Polacy tracą do najniższego miejsca na podium aż 10 punktów. W jutrzejszym (o godz. 07.00) wyścigu finałowym wystartuje dziesięć najlepszych załóg. Punkty w tym wyścigu liczone są podwójnie.

Windsurferka Zofia Klepacka zajęła 7. miejsce w końcowej klasyfikacji olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie RS:X. Polka w ostatnim, finałowym wyścigu, przypłynęła na 8. miejscu.

Złoty medal w klasie RS:X zdobyła Chinka Yian Jin. Druga jest Włoszka Alessandra Sensini, a brązowy medal przypadł Brytyjce Bryony Shaw. Polka straciła do zwyciężczyni 43 punkty.

Krystian Brzozowski odpadł z turnieju olimpijskiego w zapasach w stylu wolnym, w kategorii do 74 kilogramów. Polak nie wystąpi w repasażach, ponieważ w dalszej fazie turnieju odpadł jego rywal Kirgiz Arsen Gitinov. Od jego sukcesu zależało czy Polak pozostanie w turnieju.

Pingpongistka Li Qian nie zdołała awansować do III rundy zawodów w tenisie stołowym na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W II rundzie Polka przegrała z reprezentantką Białorusi Tatianą Kostrominą 2:4 w setach: 7:11, 9:11, 6:11, 11:5, 11:9 i 10:12 . Szczególnie dramatyczny był ostatni set, w którym Polka prowadziła 10:6 i czterokrotnie miała piłkę setową, a mimo to przegrała.

Jedyna dobra wiadomość to awans kanadyjkarzy Pawła Baraszkiewicza i Wojciecha Tyszyńskiego do olimpijskiego finału na dystansie 1000 metrów. Polacy zajęli w swoim półfinale pierwsze miejsce. Finał tej konkurencji odbędzie się w piątek - tego dnia polskie osady wystąpią łącznie w czterech wyścigach finałowych.

Wcześniej do finału nie udało się awansować Marcinowi Grzybowskiemu w konkurencji kanadyjek na 1000 metrów. W swoim wyścigu półfinałowym Polak zajął 4. miejsce - awansowało trzech najlepszych zawodników.