Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewidomi - czytanie

0
Podziel się:

Kupują książki legalnie, ale antypirackie zabezpieczenia nie pozwalają im z nich skorzystać. W Polsce żyje ponad 1,6 miliona niewidomych, a tylko 5 procent nowych publikacji jest dostosowanych do ich potrzeb.

Monika Cieniewska, dyrektor Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych zwraca uwagę na to, że część antypirackich zabezpieczeń, które stosują wydawnictwa powodują, że osoba niewidoma nie może przetworzyć książki do formatu, który umożliwiłby jej odbiór.. Monika Cieniewska przekonuje, że rozwiązanie tego problemu przyczyniło by się do popularyzacji czytelnictwa wśród osób niewidomych.
Sylwester Piekarski, który jest niewidomy potwierdza, że wiele publikacji sprawia problemy osobom niewidzącym. Największym wyzwaniem dla niewidomych jest zmiana formatu książki z czytanego na głosowy. Można to zrobić za pomocą syntezatorów mowy, ale część wydawnictw zabezpiecza książki tak, że zmiany są niemożliwe.
Dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, Grażyna Szarszewska, widzi konieczność wprowadzenia ułatwień w korzystaniu z e-książek dla niewidomych. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej broni jednak polskich wydawców i twierdzi, że w wielu przypadkach o braku elektronicznych wydań książek decydują sami autorzy lub zagraniczni właściciele praw autorskich. W swoich decyzjach kierują się skalą piractwa w Polsce.
Żeby poprawić dostęp do e-książek, zdaniem Grażyny Szarszewskiej wydawcy muszą opracować system, który dostatecznie chroniłby prawa autorskie przed niedozwolonym kopiowaniem. Dyrektor generalna Polskiej Izby Książki nie potrafi powiedzieć, kiedy odpowiednie rozwiązania będą gotowe.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych. Z badań Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych wynika, że jej czytelnicy w ciągu roku czytają średnio ponad 5 książek dźwiękowych i blisko 50 książek elektronicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)