Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewidomi w życiu społecznym i zawodowym

0
Podziel się:

85 procent niewidomych jest bezrobotnych. Tymczasem rozwój nowoczesnych technologii zwiększył szanse tych osób na zdobycie wykształcenia i pracy.
Magdalena Raczyńska z Fundacji Vis Maior jest osoba ociemniałą, która straciła wzrok z powodu choroby. Jej zdaniem ludzie z dysfunkcją wzroku dzięki postępowi technologicznemu mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym. "To, że nie widzimy jest kwestią drugorzędną" - podkreśla Magdalena Raczyńska i dodaje, że ociemniali mogą być dobrymi informatykami, prawnikami, czy dziennikarzami pod warunkiem że mają udźwiękowione komputery czy komórki.
Osoby niewidome podkreślają, że wciąż największymi barierami, jakie napotykają, to bariery mentalne. Prezes Fundacji "Vis Maior" Jolanta Kramarz uważa, że przypadki dyskryminacji czy wykluczenia ociemniałych wynikają nie ze złej woli, ale przede wszystkim z braku wiedzy. Stąd projekty edukacyjne na temat funkcjonowania osób niewidomych skierowane zarówno do przedszkolaków, jak i dorosłych.
W Warszawie odbyła się Konferencja "Mów do mnie, słuchaj mnie, zobacz nas", której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby niewidzące chcą i mają coraz większe możliwości uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)