Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NInA zajmie się cyfryzacją zasobów archiwalnych w Polsce

0
Podziel się:

Powołany 1 kwietnia Narodowy Instytut Audiowizualny ma przyczynić się do nadrobienia zaległości w procesie cyfryzacji zasobów archiwalnych w Polsce - podkreśla minister kultury i dziedzictwa narodowego. Bogdan Zdrojewski ocenia opóźnienie naszego kraju w stosunku do innych państw Europy na 5 lat.  

W opinii szefa resortu kultury Polska musi lepiej zabezpieczać, a następnie upowszechniać wszystko, co jest audiowizualnym dorobkiem kulturowym w Polsce. Instytucją, która ma się podjąć skoordynowania procesu cyfryzacji, ma być właśnie Narodowy Instytut Audiowizualny -NInA.

Jego misją będzie systematyczna digitalizacja, czyli przetwarzanie na format cyfrowy dorobku polskiej sztuki audiowizualnej i upowszechnianie dostępu do zrekonstruowanych i zapisanych cyfrowo materiałów. Będą one dostępne na mulitedialnym portalu . Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński zapowiedział, że pierwsze zasoby pojawią się 4 czerwca.

Od 4 kwietnia działa inny portal Instytutu - , na którym co dwa tygodnie prezentowane będą nowe artykuły poruszające problematykę archiwizacji, cyfryzacji, digitalizacji i internetu, a także tematykę Europejskiego Kongresu Kultury.

W dalszej perspektywie czasowej oprócz misji archiwizacyjnej, prowadzonej przy użyciu najnowocześniejszych technologicznych osiągnięć NInA ma także prowadzić działalność edukacyjną i badawczą. W 2011 roku planowane jest otwarcie nowoczesnej mediateki w nowej siedzibie Instytutu przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Rok później planowany jest start Wyższej Szkoły Mediów Audiowizulanych. Uczelnia będzie prowadzić edukację w zakresie produkcji audiowizualnej i ochrony dziedzictwa cyfrowego.

Narodowy Instytut Audiowizulany został powołany 1 kwietnia 2009 roku, w wyniku przemianowania, działającego od roku 2005, Polskiego Wydawnicta Audiowizulanego. Podlega ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)