Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niska frekwencja w nowych państwach Unii

0
Podziel się:

Brytyjscy komentatorzy i korespondenci zwracają uwagę na zwrot na prawo, jaki zarysował się w niemal całej Europie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Posługują się przy tym przykładem Polski.

Oddelegowany do Warszawy w roli obserwatora wyborów redaktor polityczny BBC, Alan Little, zauważył przede wszystkim niską frekwencję - dwukrotnie niższą od frekwencji w starych państwach Unii. Jak podkreślił, było to wspólne zjawisko w nowych państwach Unii, które zaledwie kilka lat temu przystąpiły do niej z dużym entuzjazmem. Komentatorzy i politycy w studio wyborczym BBC odnotowali fakt, że ogromny sukces Platformy Obywatelskiej - dwie trzecie polskich europosłów - obala argumentację brytyjskiej Partii Pracy, że słaby wynik w tego rodzaju wyborach to normalny los partii władzy.

Minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski powiedział BBC, że jeśli PiS nie wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej, to Polacy utworzą największy blok narodowy w tym największym klubie poselskim Parlamentu Europejskiego. Sikorski dodał, że ma nawet w związku z tym kandydaturę byłego premiera Jerzego Buzka na przewodniczącego tego ugrupowania. Wyraził też nadzieję, że brytyjscy konserwatyści jeszcze się rozmyślą i nie opuszczą Partii Ludowej, by założyć swoją własną frakcję w Parlamencie Europejskim.

unia
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)