Notowania

wiadomości
09.10.2012 12:53

Nobel z fizyki

Tegoroczny Nobel z fizyki dla Francuza i Amerykanina. Nagrodą podzielą się Serge Haroche i David J. Wineland za badania z dziedziny optyki kwantowej. Nagrodę przyznała szwedzka Królewska Akademia Nauk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Naukowcy badali światło, a dokładnie jego cząstki - fotony oraz jony atomów. Wykazali, jak można mierzyć i kontrolować tak zwane systemy kwantowe. W swych badaniach łapali na przykład cząstki światła w specjalne pułapki i obserwowali je, co - jak tłumaczy profesor Bjoern Jonson z Komitetu Noblowskiego - nie jest łatwe. Chodzi o interakcje między fotonami i materią, dzięki którym w ogóle możemy się nawzajem widzieć.
Badania tegorocznych noblistów to także pierwszy krok do stworzenia kwantowych komputerów - w przyszłości takie komputery będą prawdopodobnie znacznie szybsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze niż obecne.
Dzięki tym kwantowym eksperymentom powstały także bardzo dokładne zegary optyczne. Jeśli taki zegar zacząłby chodzić w momencie narodzin wszechświata, czyli 14 miliardów lat temu, to dziś spóźniałby się lub spieszył maksymalnie o pięć sekund.
Nagroda w dziedzinie fizyki została przyznana po raz sto szósty. Alfred Nobel, ustanawiając nagrody swojego imienia, na pierwszym miejscu spośród wybranych przez siebie nauk postawił właśnie fizykę. Uważał bowiem jej rozwój za główny motor postępu ludzkości.
Od 2001 roku wysokość poszczególnych nagród Nobla wynosiła 10 milionów szwedzkich koron, czyli około 5 milionów złotych. W tym roku z powodu kryzysu finansowego Fundacja Noblowska była zmuszona obniżyć tę sumę do 8 milionów koron.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz