Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Norwegia ma nowy rząd

0
Podziel się:
bEEwPmGd

Norwegia-polityka-rząd

W Norwegii oficjalna zmiana rządu. Po 8 latach sprawowania władzy przez socjaldemokratyczno-zieloną koalicję premiera Jensa Stoltenberga dziś przywództwo objął
prawicowy, mniejszościowy i dwupartyjny rząd wyłoniony po ostatnich wyborach.
Na jego czele stanęła Erna Solberg, przywódczyni Partii Konserwatywnej. Będzie ona już drugą kobietą-premierem w historii Norwegii. Następną czołową postacią jest nowa minister finansów Siv Jensen, przewodnicząca prawicowo-populistycznej Partii Postępu.
Partia ta po raz pierwszy weszła do rządu obejmując w nim siedem tek ministerialnych m in. energetyki i sprawiedliwości. Stało się tak dzięki kampanii wyborczej, w której zapowiadano obniżenie podatków i powstrzymywanie napływu pozaeuropejskich głównie imigrantów.
Znaczącą pozycję w gabinecie ma dotychczasowy dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Börge Brende. Oczekuje się od niego m.in. ocieplenia stosunków chińsko-norweskich, które pogorszyły się w 2010 roku, gdy pokojową nagrodę Nobla otrzymał chiński dysydent Liu Xiaobo.
Komentatorzy zwracają uwagę, że nowy rząd staje przed niełatwymi zadaniami rozbudowy i modernizacji infrastruktury kraju, reformy szkolnictwa, rozbudowy systemu opieki na osobami starszymi. Trzeba będzie tego dokonać przy równocześnie malejących wpływach ze zmniejszającego się wydobycia ropy i gazu.
Byłemu już premierowi Jenesowi Stoltenbergowi tłumy mieszkańców Oslo zgotowały głośną owację, gdy po złożeniu oficjalnej rezygnacji opuszczał pałac króla Haralda V.

IAR

bEEwPmGG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)