Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Norwegia: rekord przedterminowych wyborów

0
Podziel się
bEqicyad

W Norwegii padł rekord liczby głosów, oddanych przedterminowo w wyborach parlamentarnych. Z możliwości wcześniejszego, korespondencyjnego głosowania skorzystało ponad 842 tysiące z trzech i pół miliona uprawnionych.
Głosowanie trwało od 12 sierpnia do piątkowego wieczoru. W poprzednich wyborach w 2009 roku z takiej formy głosowania skorzystało 654 tysiące osób.
Norweska ordynacja wyborcza różni się od przepisów wielu krajów, w tym i polskich. Formalnie datę wyborów wyznacza król. Harald V na wniosek głównej komisji wyborczej wyznaczył poniedziałek 9 września. Jednocześnie samorządy terytorialne maja prawo na swoim obszarze przenieść głosowanie na inny dzien. Z tego przepisu skorzystało 206 samorządów gminnych spośród 428 istniejących. W tych gminach dniem wyborów jest dzisiejsza niedziela.
W 12 gminach przeprowadzono już też próbne głosowania droga internetową. Każdy z wyborców miał prawo glosować dowolną ilość razy. Liczy się jednak tylko głos oddany w ostatnim wysłanym przez niego e-mailu.
Mimo tych wszystkich ułatwień, w Norwegii zmniejsza się frekwencja wyborcza. W 2009 roku wyniosła 76 procent, obecnie na podstawie sondaży przewiduje się, że do urn pójdzie nieco mniej wyborców. Wyniki głosowania będą znane jutro wieczorem.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqicyaG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)