Notowania

gospodarka
13.06.2009 14:10

Nowa encyklika Benedykta XVI na temat gospodarki i pracy

Niebawem ukaże się encyklika Benedykta XVI na temat gospodarki i pracy. Zapowiedział to sam papież, raz jeszcze wyrażając zaniepokojenie konsekwencjami obecnego światowego kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI, przemawiając do członków fundacji zajmującej się szerzeniem nauki społecznej Kościoła i działalnością dobroczynną, wyraził przekonanie, że obecny kryzys zmusza do rewizji dominujących do tej pory modeli ekonomicznych i finansowych. Papież powtórzył, co na ten temat jego poprzednik, Jan Paweł II, pisał w swej encyklice "Centesimus annus": że tylko wtedy własność prywatna ma rację bytu, kiedy służy wspólnemu dobru i ujęta jest "w ramy systemu prawnego".

Wciąż aktualne są słowa polskiego papieża, że "własność znajduje moralne usprawiedliwienie w tworzeniu możliwości pracy i ludzkiego rozwoju dla wszystkich", powiedział jego następca. Zapowiadając swoją encyklikę społeczną - zatytułowaną najprawdopodobniej "Caritas in veritate" - Benedykt XVI ujawnił, że mowa w niej jest o celach i wartościach, których bronić należy, aby realizować prawdziwie wolną i solidarną koegzystencję między ludźmi. Ogłoszenie tego dokumentu spodziewane jest w końcu tego miesiąca.

Tagi: gospodarka, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz