Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja budżetu. Awantura w Sejmie

0
Podziel się:

Koalicja broni nowelizacji tegorocznego budżetu, opozycja jest przeciwnego zdania. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu.

Nowelizacja budżetu. Awantura w Sejmie
(Jaroslaw Wojtalewicz/East News)

Szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati z PO przypomniał, że korekta była niezbędna, bo w państwowej kasie zabrakłoby pieniędzy. Poseł przekonywał też, że rząd starał się ochronić wydatki na cele społeczne, z drugiej strony stara się nie szkodzić inwestycjom.

Beata Szydło uważa, że cięcia dotykają ważnych dziedzin. Tłumaczy, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgadza się na cięcie wydatków w kasie ministerstwa obrony, edukacji, nauki i środowiska. Sam powód nowelizacji budzi sprzeciw, bo problem wziął się ze złego zaplanowania ustawy budżetowej kilka miesięcy temu. Posłanka zapowiedziała, że PiS wniesie do projektu nowelizacji kilka poprawek. Mają one dotyczyć spraw rolniczych - wyjaśnia. Według jej partii, rolnictwo zostanie mocno poszkodowane proponowaną nowelizacją.

-_ Tylko opozycja może sobie pozwolić na komfort mówienia kompletnie niespójnych i sprzecznych rzeczy _- odpowiada Dariusz Rosati. - _ Z jednej strony nie chcą zmniejszyć wydatków, z drugiej nie chcą pozwolić na zwiększenie deficytu. Ta krytyka nie jest konstruktywna, to po prostu mówienie: nie, bo nie _ - twierdzi Rosati.

Korekta okazała się niezbędna z powodu wynoszącej 24 miliardy złotych dziury budżetowej. Nowelizacja zakłada wzrost deficytu budżetowego o około 16 miliardów złotych, a oszczędności ministerstw wyniosą ponad 7 i pół miliarda. Minister finansów Jacek Rostowski wskazywał, że najmocniej po kieszeni dostanie ministerstwo obrony, którego budżet zmniejszy się o ponad 3 miliardy złotych. O ponad miliard mniej otrzyma resort transportu, a ministerstwo finansów będzie musiało zaoszczędzić 900 milionów.

Czytaj więcej w Money.pl
Dywidendy niższe od zapisanych w budżecie? Dochody z dywidend ze spółek nadzorowanych przez ministra skarbu w 2014 roku mogą być niższe, niż zapisane w projekcie budżetu na 2014 rok 4,6 miliarda złotych.
Cel na lata 2014-2020 to budowanie konkurencyjnej gospodarki Priorytetami wsparcia w ramach przyszłej perspektywy unijnej będą m.in. inwestycje dotyczące energetyki i transportu publicznego oraz zadania łączące naukę i biznes.
Akcyza w górę o 15 procent. "To racjonalne" - Akcyza na alkohol spirytusowy będzie urealniona - tak o podwyżce tego podatku, mówił minister finansów Jacek Rostowski, prezentując założenia do przyszłorocznego budżetu.
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)