Notowania

wiadomości
03.09.2013 17:51

Nowy sezon w Filharmonii w Szczecinie

Podziel się
Dodaj komentarz

Szczecin - filharmonia - muzyka klasyczna

Nowy repertuar i nowy pierwszy dyrygent, tak Filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otwiera swój jubileuszowy 60 sezon artystyczny. Ewa Strusińska to nowy pierwszy dyrygent szczecińskiej Orkiestry Symfonicznej. Wcześniej procowała w Hallé Orchestra z najstarszym zespole muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii. Była pierwszą kobietą w historii tego kraju na tym stanowisku.
W Szczecinie Ewa Strusińska objęła kierownictwo muzyczne i stworzyła repertuar. "Na koncercie inaugurującym sezon (20.09) nie zabraknie moich ukochanych utworów operowych" - zapewniała dyrygentka. "Zaczynamy od Wagnera, od "Kawalera srebrnej róży". Uważam, ze to jeden z najpiękniejszych fragmentów muzyki z tego okresu. Ale nie zabraknie także koncertu fortepianowego. Zaczniemy po cesarsku z doskonałą solistką Plameną Mangovą za fortepianem" - dodaje Strusińska.
Dla szczecińskiej publiczności przygotowano również cykle muzyki poważnej: "Maratony Klasyczne" z utworami Mozarta oraz koncerty tropami europejskich państw "Przewodnik Melomana". Planowane są muzyczne podróże do Włoch, Francji, a także do Finlandii - o czym wspomina Ewa Strusińska: "Usłyszymy symfonię Rautavaary, która nie sądzę aby była wcześniej grana w Szczecinie, więc będzie to na pewno debiut. Mamy trochę muzyki operowej i doskonałych solistów, których zaprosiliśmy z Teatru Wielkiego, ale także z RPA - Sipho Fubesi, solista, który w tym roku robił swój debiut w Covent Garden".
W repertuarze Filharmonii w Szczecinie melomani usłyszą największe przeboje muzyki filmowej w ramach cyklu "Symfoniczne: Movie Story", gdzie z batutą stanie Krzesimir Dębski. Nie zabraknie działań edukacyjnych dla młodzieży - 13 grudnia odbędzie się koncert utworów Jacka Kaczmarskiego wieńczący projekt "Opowieść grudniowa - alternatywna lekcja historii Szczecina".
W 2014 roku Filharmonia w Szczecinie rozpocznie swoją działalność w nowym budynku. Pierwszy koncert planowany jest pod koniec karnawału, 28 lutego. Na jeden z koncertów inauguracyjnych mieszkańcy miasta w plebiscycie wybrali IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz