Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
05.04.2009 12:05

Obama przestrzega przed bronią jądrową

Prezydent USA uważa, że zagrożenie bronią atomową na świecie wzrosło. Chce jej całkowitej likwidacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powiedział, ze kraje świata muszą stanąć ramie w ramie i zmusić Koreę Północną do zmiany kursu i zarzucenia programu atomowego.

To odpowiedz Waszyngtonu na test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, przeprowadzony dziś przez reżim w Phenianie.

Barack Obama przemawiał do mieszkańców czeskiej Pragi, gdzie weźmie udział w szczycie NATO-Unia Europejska. Amerykański prezydent mówił, ze zagrożenie bronią atomową na świecie wzrosło. Podkreślał, ze jego osobistym celem jest doprowadzenie do likwidacji broni atomowej. Barack Obama mówił, że nie jest naiwny i wie, ze proces ten potrwa długo i może nie zakończyć się za jego życia, ale dodał, ze warto podjąć to wyzwanie.

Amerykański przywódca przypomniał, ze jego administracja prowadzi rozmowy z Rosja o redukcji arsenałów jądrowych. Zaznaczył też, ze po kilkudziesięciu latach od wytworzenia pierwszych bomb jądrowych przyszedł czas na całkowity zakaz prób atomowych.

Barack Obama powiedział, ze Stany Zjednoczone będą dążyć do tego, by kraje, które dysponują bronią atomowa pozbędą się jej, a państwa które nie maja w swych arsenałach broni jądrowej nie będą miały prawa do jej wytwarzania. Dodał, ze kraje te będą mogły uzyskać szeroki dostęp do cywilnych technologii jądrowych.
Obama mówił, ze pewne kraje będą łamać zasady i dlatego musi powstać ciało, które będzie wyciągać konsekwencje wobec takich państw. W tym kontekście wymienił Koreę Północną.

Tagi: obama, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz