Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obchody
28.10.2006 15:56

Obchody 50-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej

Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej obchodzi 50-lecie. Członkowie i sympatycy KIK-u spotkali się z tej okazji w Domu Dziennikarza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tematem rocznicowego spotkania była historia i przyszłość Klubu. Historyk Andrzej Friszke powiedział, że Klub Inteligencji Katolickiej odegrał bardzo ważną rolę w budowaniu opozycji w Polsce. W Klubie spotykali się na otwartych dyskusjach ludzie z różnych środowisk inteligenckich. Środowisko KIK-u, które cieszyło się samorządnością, odegrało ważną rolę w tworzeniu "Solidarności" i jej gremiów doradczo-eksperckich.
Prezes KIK-u Piotr Cywiński powiedział, że przez 50 lat Klub działał bardzo prężnie, i pracy nadal nie brakuje. Klub wspiera środowiska demokratyczne i obywatelskie na Białorusi, współpracuje z organizacjami ukraińskimi i żydowskimi, współtworzy "Zjazdy Gnieźnieńskie", a także pracuje z dziećmi i młodzieżą. Właśnie młodzież stanowi większość członków Klubu.Z KIK-iem jest związanych około 300 młodych wolontariuszy, zaangażowanych w inicjatywy wychowawcze w Warszawie, a także w akcje zagraniczne, na przykład wspieranie niezależnej kultury na Białorusi. Prezes Cywiński dodał, że Klub będzie nadal spełniał swoją rolę, dopóki będzie taka potrzeba i będą ludzie chcący angażować się w jego działalność.
Także były premier Tadeusz Mazowiecki, wieloletni członek i były wiceprezes Klubu, uważa, że KIK nie zmieni swego profilu i będzie kontynuował działalność w wypracowanym stylu. Będzie to przede wszystkim praca formacyjna świeckich katolików.
Jutro o 9.30 w warszawskim kościele Świętego Marcina zostanie odprawiona uroczysta Msza Dziękczynna pod przewodnictwem Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Współcelebransami będą księża związani z Klubem Inteligencji Katolickiej. Po Mszy kapelan warszawskiego KIK-u, ksiądz prałat Andrzej Gałka, poświęci nową siedzibę Klubu przy ul. Freta 20/24a.

Tagi: obchody, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz