Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego

0
Podziel się
bErINaLF

To było jedyne w historii Polski wygrane powstanie. Poznaniacy uczcili przypadającą dzisiaj 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
Główne uroczystości zorganizowano przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wzięli w nich udział między innymi przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, parlamentarzyści i mieszkańcy Poznania. "Możemy z dumą mówić gloria victoribus - chwała zwycięzcom!" - mówił podczas obchodów marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Odtworzono też nagranie ze specjalnym orędziem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Kilka godzin później na placu Wolności Poznaniacy utworzyli szachownicę w polskich barwach narodowych, przebierając się w białe i czerwone płaszcze. Zgromadzeni mogli również obejrzeć inscenizację zwycięskiego starcia Polaków z Niemcami. Poznaniacy odczytali też słowa przysięgi, że "nie zapomną o bohaterach sprzed 95-ciu lat".
Jutro obchody przeniosą się do Warszawy. Jak tłumaczył w Sygnałach Dnia prezydent Poznania Ryszard Grobelny, chodzi o pokazanie, że wielkopolski zryw to element historii całej Polski. "Chcę, by obchody przypadającej za 5 lat setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego miały charakter ogólnopolski" - dodawał.
W Warszawie główne obchody przewidziano na 13:45 przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Poprzedzi je o 12:00 Msza w intencji powstańców w stołecznej Archikatedrze.
27 grudnia 1918 roku, krótko po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do Rzeczpospolitej.

Informacyjna Agencja Radiowa

bErINaMi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)