Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Obchody święta Chanuki wpisywały się w krajobraz przedwojennej Warszawy"

0
Podziel się:

Na specjalnym ośmioramiennym świeczniku przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zapłonęła pierwsza świeca, upamiętniająca żydowskie święto Chanuka. W uroczystości zapalenia chanukowego światła uczestniczyli prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Victor Ashe.

Zapalanie światła jest jedną z najważniejszych czynności Chanuki - każdego dnia zapala się kolejną świecę lub pochodnie i umieszcza na symbolicznym świeczniku. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zapaliła pierwszą pochodnię, przypomniała, że obchody Chanuki wpisywały się w krajobraz przedwojennej Warszawy. Zdaniem prezydent stolicy dzisiejsza uroczystość ożywia pamięć o wielokulturowej tradycji miasta. Hanna Gronkiewicz-Waltz życzyła, aby światło zapalonej dziś świecy łączyło wszystkich ludzi dobrej woli.

Uczestnicy uroczystości podkreślali, że święto Chanuka ma wymiar niezwykle radosny i jest okazją do podarowania dzieciom prezentów. W czasie świąt nie może zabraknąć też specjalnych placków "latkes" oraz pączków.

Święto Chanuka upamiętnia zwycięstwo rodu Machabeuszy nad Syryjczykami w 165 roku przed Chrystusem. Podczas Chanuki przez osiem dni na ośmioramiennym świeczniku zapalane są kolejne świece. Według tradycji, po zwycięstwie nad Syryjczykami rytualne światło w świątyni w cudowny sposób płonęło przez osiem dni, choć zapas oliwy wystarczał tylko na jeden.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)