Notowania

wiadomości
02.03.2012 16:44

Odwiert łupkowy-środowisko-raport

Gleba, powietrze i woda nie zostały skażone - stwierdza Państwowy Instytut Geologiczny po przeprowadzeniu badań odwiertu łupkowego w Łebieniu w województwie pomorskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

W raporcie podkreślono, że tego typu badanie przeprowadzono w Polsce po raz pierwszy. Pobrano próbki gleby, wody powierzchniowej i podziemnej, gleby, zmierzono hałas i drgania gruntu. Sprawdzono poziom metanu i radonu. Ani woda w Kisielewskiej Strudze, ani z żadnej z 20 obserwowanych studzien, nie wykazała odchyleń od stanu chemicznego dokładnie zbadanego i opisanego przed szczelinowaniem.
Doktor Małgorzata Woźnicka zaznaczyła, że poddano ocenie również gospodarkę odpadami i wodą technologiczną. Wszystkie testy wypadły pozytywnie. Dodała, że zastosowana technologia szczelinowania hydraulicznego maksymalnie oszczędza wodę, standardy są dotrzymywane. Nie ma zagrożenia skażenia wód czy gleby płynem powracającym z odwiertu łupkowego.
W raporcie czytamy, że w Łebieniu pod ziemię wtłoczono ponad 17 tysięcy metrów sześciennych wody pobranej ze specjalnego zbiornika na terenie wiertni. Użycie sporej ilości wody nie spowodowało zmniejszenia zasobów wód podziemnych w rejonie, ponieważ była pobierana stopniowo w ciągu kilku miesięcy i gromadzona w szczelnym basenie.
Odwiert w Łebieniu ma ponad 4 kilometry głębokości. Jego część pozioma ma długość kilometra.

(więcej):

Przy poszukiwaniu gazu z łupków do zatłaczanej pod ziemię wody dodaje się chemikalia i piasek. W Łebieniu było to prawie pół tysiąca metrów sześciennych związków chemicznych na ponad 17 tysięcy litrów wody. Do tego dodano prawie 13 tysięcy ton piasku kwarcowego. Piasek ma zapobiegać zamykaniu się szczelin wytworzonych przez uderzenie wody pod wysokim ciśnieniem. Dodatki chemiczne zwiększają możliwości penetrowania łupków, zapobiegają rozwijaniu się flory bakteryjnej i chronią rury przed korozją.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz