Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogólnopolski Program Zapobiegania Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu

0
Podziel się:

Pod hasłem "Wygraj z kleszczem - aktywne bezpieczeństwo" ruszył Ogólnopolski Program Zapobiegania Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu. Jest to jedna z chorób przenoszona przez te pasożyty. Może wywołać powikłania neurologiczne, porażenia nerwów, niedowłady i depresje. Co roku w Polsce Kleszczowe Zapalenie Mózgu rozpoznawane jest u ponad 300 osób.

Doktor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ostrzega, że w tym roku z powodu ciepłej zimy kleszczy będzie więcej i wzrasta ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki.

Doktor Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego wyjaśnia, że by chronić się przed kleszczami trzeba podczas spacerów po lesie czy łące zakładać odzież zakrywająca jak największą część ciała - długie rękawy, spodnie, nakrycie głowy i kryjące buty. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a zwłaszcza fałdy skórne, pachwiny i pępek. Doktor Duszczyk podkreśla, że jeżeli kleszcz zostanie szybko usunięty, zmniejsza się ryzyko zakażenia.

Doktor Duszczyk podkreśla, że jedyna skuteczną metodą zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózguszczepienia. Szczepić powinni się przede wszystkim leśnicy, a także osoby wyjeżdżające na wakacje i zamieszkujące tereny, gdzie jest najwięcej kleszy - czyli na całym Podlasiu i w Karkonoszach.

Szczepionka przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu powinna być podawana w 3 dawkach. Jedna dawka kosztuje około 80 złotych. Lek nie jest refundowany przez NFZ.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)