Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Okrągły stół - ochrona zdrowia

0
Podziel się:

Szefowie trzech partii - PiS, Sojuszu SLD i PSL oraz minister zdrowia reprezentująca Platformę Obywatelską - spotkali się przy okrągłym stole, by omówić sytuację w ochronie zdrowia. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego. Ustalono, że specjalny zespół zajmie się wyznaczeniem priorytetów w sprawie reformy służby zdrowia.

Po posiedzeniu minister zdrowia Ewa Kopacz z PO skrytykowała przedstawianie polskiej służby zdrowia jako jednej z najgorszych na świecie i dodała, że jest dumna z pracy polskich lekarzy i pielęgniarek. Szefowa resortu zdrowia przyznała, że prezes PiS-u Jarosław Kaczyński zadeklarował wolę współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i opowiedział się za przyjęciem projektu o sieci szpitali opracowanego przez byłego ministra zdrowia Zbigniewa Religę. Jarosław Kaczyński zaproponował też wzrost składki zdrowotnej i informatyzację służby zdrowia.

Jarosław Kaczyński nie wypowiadał się po spotkaniu. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad deklarował kompromis w sprawie planu naprawy polskiej służby zdrowia. Kandydat na prezydenta mówił, że sytuacja w polskich szpitalach jest alarmowa, a pacjenci miesiącami czekają na wizytę u specjalisty. Jarosław Kaczyński powiedział też, że należy rozwiązać kwestię nierówności między zamożnymi i uboższymi pacjentami.

Głos w sprawie zajęli również inicjator spotkania Grzegorz Napieralski i prezes PSL-u Waldemar Pawlak. Napieralski poinformował po posiedzeniu, że propozycjami poszczególnych klubów parlamentarnych zajmą się eksperci wszystkich sił politycznych. Przewodniczący SLD powiedział, że po zasięgnięciu opinii specjalistów projektami zmian w ochronie zdrowia zajmą się politycy na następnym posiedzeniu okrągłego stołu. Przewodniczący SLD powiedział, że eksperci rozpoczną prace niezwłocznie.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak uważa, że system ochrony zdrowia powinien uzyskać większe środki finansowe i być lepiej zorganizowany. Domaga się również zwiększenia nakładów na badania podstawowe.

Wicepremier przekonuje, że punktem odniesienia w debacie o stanie ochrony zdrowia musi być pacjent. Prezes PSL-u kładzie również nacisk na dbałość o to, by pacjenci szybko mogli otrzymać pomoc od lekarzy.

Zdaniem Waldemara Pawlaka w polskim systemie opieki zdrowotnej nie może być dualizmu i braku koordynacji pomiędzy dwoma systemami opieki zdrowotnej - rodzinnym i szpitalnym, które nie współpracują ze sobą. Zdaniem Waldemara Pawlaka w przypadku lekarzy rodzinnych ochrona zdrowa pracuje bez zarzutu, a kłopot pojawia się w pracy szpitali.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)