Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Okrągły stół był realizacją idei "Solidarności"

0
Podziel się:

Historyk - Okrągły Stół - rocznica

Okrągły Stół doprowadził do bezkrwawej transformacji Polski - przypomina historyk profesor Andrzej Paczkowski. 6 lutego 1989 roku przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji rozpoczęli dialog, który miał doprowadzić do porozumienia i wspólnego rozwiązania konfliktów społecznych. Te wydarzenia zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce.
Profesor Paczkowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreśla, że choć porozumienia Okrągłego Stołu budzą wiele emocji, to powinniśmy na tamto wydarzenie patrzeć ze spokojem i dystansem. Zdaniem naukowca, powinniśmy zastanowić się nad tym jakie były wtedy możliwości i warianty rozwoju sytuacji i unikać "czarno-białych ocen, że Okrągły Stół był czymś idealnym lub klasyczną zdradą".
Obrady prowadzili: minister spraw wewnętrznych generał Czesław Kiszczak i przewodniczący Komisji Krajowej, nielegalnej wówczas "Solidarności" Lech Wałęsa. Tym samym w opinii historyka Okrągły Stół był zwieńczeniem idei Solidarności, która dążyła do kompromisu. Od sierpnia 1980 roku, główny nurt "Solidarności" z Lechem Wałęsą na czele dążył do porozumienia z komunistycznymi władzami. Andrzej Paczkowski dodaje, że te dwie strony mogły się nawzajem "powyrzynać lub porozumieć się jak Polskę zmieniać".
Wynikiem rozmów była między innymi legalizacja "Solidarności", wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa oraz niezawisłości sądów. Ustalono też termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz wolnych wyborów do Senatu. Te wybory komuniści przegrali i to zapoczątkowało upadek ich władzy.
Zdaniem profesora Paczkowskiego komunistyczne władze siadając do rozmów nie miały świadomości, że Okrągły Stół zakończy ich rządy. Liczyły raczej, że porozumieją się z Solidarnością i nadal będą sprawowały władzę.
Rozmowy przy Okrągłym Stole, zakończyły się 5 kwietnia 1989 roku. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby, które reprezentowały PZPR oraz opozycję.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)