Notowania

wiadomości
27.10.2011 18:23

ONZ-Libia-wygaszenie mandatu

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o zakończeniu międzynarodowej operacji wojskowej w Libii. Upoważnienie do prowadzenia tej operacji przyznane NATO wygaśnie za 4 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Bezpieczeństwa jednogłośnie przyjęła rezolucję, która anuluje decyzję o ustanowieniu strefy zakazu lotów nad Libią i upoważnia NATO do użycia sił zbrojnych dla "ochrony libijskich cywilów". W dokumencie ustalono datę zakończenia natowskiej operacji na poniedziałek 31 października o 23:59 czasu libijskiego.
Zadowolenie z zakończenia operacji Libii wyrazili zarówno reprezentanci państw zachodnich jak i ambasador Rosji przy ONZ
Witalij Czurkin, który wcześniej wielokrotnie krytykował NATO za nadużywanie swego mandatu w Libii.
Rada Bezpieczeństwa zdecydowała o zakończeniu międzynarodowej operacji wojskowej w Libii mimo prośby nowych władz tego kraju o odłożenie o glosowania do czasu oceny sytuacji bezpieczeństwa na granicach Libii i ewentualnej prośby o dalszą pomoc NATO. Członkowie Rady uznali jednak, że kwestia granic wykracza poza mandat ONZ, bo nie ma bezpośredniego związku z ochroną cywilów. Rząd Libii może zwrócić się o pomoc wojskową do indywidualnych członków NATO.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz