Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ - Bahrajn - lekarze

0
Podziel się:

Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała Bahrajn za surowe wyroki dla lekarzy, którzy pomagali rannym w czasie niedawnych protestów opozycji.

W czwartek sąd skazał 20 lekarzy oraz pielęgniarki na kary więzienia od trzech lat do dożywocia. Chodzi o pracowników szpitala w Manamie, którzy w marcu ratowali rannych w zamieszkach na placu perłowym w stolicy Bahrajnu. Według państwowych mediów, wszystkie zarzuty związane były z czynami przeciwko bezpieczeństwu państwa.
Rupert Colville z Biura Praw Człowieka ONZ podkreślił, że Narody Zjednoczone są zaniepokojone informacjami o surowych wyrokach. "Jeden z obrońców reprezentujących grupę lekarzy powiedział dziennikarzom, że procesy trwały nie więcej niż 10 minut. Zarzuty związane były z nielegalnymi zgromadzeniami, wyrażaniem nienawiści wobec rządu czy z niszczeniem wspólnej własności. Wzywamy rząd Bahrajnu, aby zapewnił każdemu z zatrzymanych jasne wyrażenie zarzutów oraz czas wystarczający do przygotowania obrony" - powiedział Colville.
Podczas pierwszych marcowych protestów opozycji w Bahrajnie zginęło około 30 osób. W protestach uczestniczyła przede wszystkim większość szyicka. Domagano się większych praw oraz dymisji niektórych członków rządu. Rządząca rodzina królewska Al-Khalifa należy do mniejszości sunnickiej.
Od czasu manifestacji opozycji sądy w Bahrajnie skazały ponad 20 osób na kary śmierci, a kilkadziesiąt na wieloletnie więzienie. W czerwcu stan wyjatkowy w Bahrajnie został zniesiony, ale od tego czasu doszło już do kilkunastu demonstracji domagających się uwolnienia więźniów politycznych.
Krwawe stłumienie protestów opozycji spotkało się z protestami społeczności międzynarodowej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)