Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ nie zajmie się wnioskiem Palestyny?

0
Podziel się

Do Rady Bezpieczeństwa ONZ ma dzisiaj trafić raport ekspertów na temat ewentualnego uznania państwa palestyńskiego.

ONZ nie zajmie się wnioskiem Palestyny?
(ISM Palestine/CC/Flickr)
bDAxwpqZ

Najprawdopodobniej jednak nie dojdzie do głosowania nad kontrowersyjnym wnioskiem. Nieoficjalnie wiadomo bowiem, że eksperci nie są jednomyślni w tej sprawie.

Po tym jak we wrześniu palestyński wniosek trafił do Rady Bezpieczeństwa ONZ, ta przesłała go ekspertom. Ci z kolei mieli zbadać, czy dokument spełnia wymogi formalne i przekazać swoje rekomendacje.

Według nieoficjalnych informacji, eksperci napisali, że nie są w stanie dać jednoznacznej rekomendacji, czy uznać państwo palestyńskie. To oznacza, że losy wniosku są przesądzone, bo nawet, gdyby doszło do głosowania, to weto zgłoszą Stany Zjednoczone.

bDAxwprb

Zarówno USA jak i kraje Europy Zachodniej próbują skłonić Izrael i Palestyńczyków do powrotu do rozmów. Zaapelował o to również prezydent Portugalii Cavaco Silva. To właśnie jego kraj objął przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa.

Zobacz także: Tyle będzie kosztować członkostwo Palestyny w UNESCO (AlJazeera English, ang.):

_ - Chcemy promować bezpośrednie rozmowy, aby w przyszłości Izrael i Palestyna mogły żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie. Powinniśmy patrzeć na te starania o członkostwo w ONZ jak na możliwość przekonania obu stron, by poczyniły postępy w bezpośrednich rozmowach _ - powiedział Silva.

bDAxwprh

Napiętą atmosferę wokół sprawy podgrzało w ostatnich dniach przyznanie Palestyńczykom statusu członka UNESCO. Po tej decyzji Stany Zjednoczone i Izrael wstrzymały swoje składki dla UNESCO.

Czytaj więcej o sytuacji Palestyny na arenie międzynarodowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/iar/artykul/izrael;planuje;budowe;osiedli;zemsta;za;unesco,50,0,956466.html) Nie zmienią decyzji. Zemsta za UNESCO? Unia Europejska zaapelowała do rządu Izraela, by się wycofał z decyzji o przyspieszeniu budowy mieszkań w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t176528.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palestynczycy;nie;zrezygnuja;z;akcji;w;onz,141,0,946573.html) Nie zrezygnują nigdy z akcji w ONZ Mahmud Abbas powiedział, że podtrzyma żądanie przyjęcia Palestyny do ONZ nawet po wznowieniu negocjacji z Izraelem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t137269.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestyna;tylko;o;jeden;glos;od;onz,58,0,924218.html) Palestyna tylko o jeden głos od ONZ Izrael zamierza przekonywać społeczność międzynarodową, że Palestyńczycy nie poradzą sobie z utrzymaniem własnego państwa.
bDAxwprC
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)