Notowania

korea
26.05.2009 08:31

ONZ potępia Koreę Północną za próby nuklearne

Rada Bezpieczeństwa zapowiada ostrzejsze sankcje dla Phenianu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła Koreę Północną za przeprowadzenie podziemnej próby jądrowej. Zapowiedziała zaostrzenie sankcji wobec Phenianu. *

Po trwającym godzinę posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, ambasador USA przy ONZ Susan Rice zapowiedziała, że już dziś rozpoczną się rozmowy na temat sposobu ukarania Korei Północnej. Rice oświadczyła, że Stany Zjednoczone będą zabiegać o podjęcie zdecydowanych kroków wobec Phenianu.

Takim działaniom sprzyja postawa Chin i Rosji. W przeszłości oba te kraje sprzeciwiały się wprowadzaniu ostrych sankcji wobec Korei Północnej. Tymczasem wczoraj, ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin wyraźnie dał do zrozumienia, że na samym potępieniu tego kraju się nie skończy. Czurkin podkreślił, że Phenian nie tylko naruszył poprzednią rezolucję Rady Bezpieczeństwa, ale również podważył zapisy Traktatu o Zakazie Prób Nuklearnych.

Chiny także skrytykowały Koreę Północną i bez zastrzeżeń podpisały się pod stanowiskiem Rady Bezpieczeństwa potępiającym władze w Phenianie.

Zdecydowana reakcja Chin. Zobacz materiał Al Jazeera English:

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Korea** Północna przeprowadziła próbę nuklearną ]( http://news.money.pl/artykul/korea;polnocna;przeprowadzila;probe;nuklearna,124,0,454012.html )
* [ Moskwa potępia Phenian za próbę jądrową ]( http://news.money.pl/artykul/moskwa;potepia;phenian;za;probe;jadrowa,105,0,454249.html )
Tagi: korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz