Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPINIA-fundusz kościelny-Przeciszewski

0
Podziel się:

Zdaniem dziennikarza katolickiego Marcina Przeciszewskiego prosta likwidacja funduszu kościelnego byłoby niezgodną z prawem represją wobec Kościoła. Redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej dodaje, że strona kościelna gotowa jest nie na prostą likwidację funduszu, ale jego przekształcenie.

Dziś rzecznik rządu zapowiedział, że wkrótce pojawi się projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Paweł Graś mówił w w Radiowej Trójce, że wszystko w tej sprawie będzie uregulowane w zgodzie i porozumieniu z Kościołem.
Marcin Przeciszewski przypomina w rozmowie z IAR, że fundusz jest rekompensatą za zabrane kościelne mienie. Jak dodaje, strona kościelna jest otwarta na wszelkie modyfikacje funduszu, lub jego rozwiązanie, ale z uwzględnieniem tego, że strona państwowa jest coś Kościołowi winna. Prostą likwidację, zdaniem szefa KAI można uznać za uderzenie w Kościół i rodzaj represji.
Marcin Przeciszewski podkreśla, że zlikwidowanie funduszu bez zgody Kościoła jest sprzeczne z Konstytucją i z Konkordatem. Jak wyjaśnia, 25 artykuł Konstytucji, jak i 27 artykuł Konkordatu mówią o tym, że w istotnych sprawach, zmiana prawa dotycząca Kościoła musi być poprzedzona umową na którą ten kościół się zgodzi. Marcin Przeciszewski zaznacza, że zmiany w funduszu wymagają obustronnych i prawdopodobnie mozolnych ustaleń.
Marcin Przeciszewski dodaje, że Kościół jest gotowy na rezygnacje z funduszu w dotychczasowej formie, ale pod warunkiem, że państwo wspierać będzie działania kościoła - m.in. opiekę nad zabytkami, prowadzenie szkół i instytucji charytatywnych.
Jak zaznacza, takie wsparcie mogłoby się odbywać za pomocą dotacji, bądź dobrowolnego podatku obywateli na rzecz Kościoła.
Dziś w Programie Trzecim Polskiego Radia rzecznik rządu zaznaczył, że opinie prawników w sprawie potrzeby zmiany Konkordatu by zlikwidować fundusz, są podzielone. Zapewnił, że kwestię Funduszu uda się zamknąć spokojnej debacie. Fundusz Kościelny finansuje składki ubezpieczeniowe duchownych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)