Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opinia - Nowy budżet UE wyzwaniem dla nauki

0
Podziel się:

Nauka-budżet-UE

Wykorzystanie pieniędzy z kolejnego budżetu Unii Europejskiej jest wielkim wyzwaniem dla polskich naukowców. Wiceminister nauki w twierdzi, że uczelnie muszą pokazać, że potrafią nie tylko budować nowe obiekty, ale także prowadzić przełomowe badania.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego profesor Jacek Guliński uważa, że państwo finansuje badania naukowe w wystarczającym stopniu. Gorzej jest z zaangażowaniem środków prywatnych. Rozmówca IAR twierdzi w najbliższych latach trzeba będzie zachęcić prywatny biznes do zwiększenia nakładów na naukę, między innymi poprzez zmianę systemu podatkowego, instrumenty pożyczkowe czy dotacje.
Według wiceministra rektorzy polskich uczelni, którzy w ostatnich latach inwestowali w parki technologiczne będą musieli je zapełnić naukowcami i prowadzić badania naukowe. Będą też musieli zakupić drogą aparaturę badawczą i ją odnawiać.
Wiceminister nauki dodał, że polskim uczelniom w kolejnych latach trudniej będzie już zdobyć pieniądze na nowe budynki.
Według danych ministerstwa infrastruktury i rozwoju do 2022 roku Polska będzie mogła wydać około 82 miliardów 500 milionów euro. Są one rozdzielone pomiędzy 16 programów regionalnych oraz 6 centralnych. Na badania i rozwój trafi około 8,5 miliardów złotych.
Wykorzystaniem unijnego budżetu ma zająć się rząd na posiedzeniu 7 stycznia.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)