Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opinia - Potrzebna zmiana mentalności naukowców

0
Podziel się:

Nauka-badania-przemysł

Mniej budynków i laboratoriów, więcej badań i współpracy z gospodarką. Naukowcy w całej Polsce szykują się do pozyskiwania pieniędzy z kolejnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Prorektor do spraw nauki na Uniwersytecie Gdańskim profesor Grzegorz Węgrzyn podkreśla, że kolejne lata będą wymagały od naukowców innego podejścia do pracy. Badacze, w opinii rozmówcy IAR, będą musieli bardziej starać się o środki z UE i pokazać, że pieniądze zainwestowane wcześniej w budynki i laboratoria nie zostały zmarnowane.
Profesor Węgrzyn cieszy się, że w najbliższych latach więcej pieniędzy trafi na same badania. Naukowiec ostrzega jednak, że na przeszkodzie do ich wykorzystania mogą stanąć czynniki niezależne od samych naukowców. Chodzi między innymi o prawo przetargowe, które w opinii przedstawiciela UG ogranicza niektóre badania.
Współpraca nauki i gospodarki finansowana będzie między innymi z unijnego programu "Horyzont 2020". Jego budżet to prawie 80 miliardów euro. W ramach krajowych programów (PO Wiedza Edukacja Rozwój oraz PO Inteligentny Rozwój) na ten cel może trafić około 8,5 miliardów euro.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)