Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 16:54

OPINIA: dr Gryglewicz: NFZ - kontra ministerstwo zdrowia

Podziel się
Dodaj komentarz

NFZ-ministerstwo zdrowia

Kto zapłaci za leczenie nieubezpieczonych? Narodowy Fundusz Zdrowia pozwał Bartosza Arłukowicza do sądu administracyjnego. Kością niezgody jest plan finansowy NFZ na rok 2013.
Prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz domagała się wzrostu dotacji z budżetu o niemal miliard złotych na osoby nieubezpieczone.
Doktor Jerzy Gryglewicz - ekspert ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego wyjaśnił, że dzięki systemowi eWUŚ Fundusz dokładnie oszacował, ile kosztuje leczenie osób nieubezpieczonych. Prezes NFZ jako urzędnik państwowy jest zobowiązany do tego, aby wszystkie środki, które należą się Funduszowi, były przekazane - dodał.
Doktor Gryglewicz uważa, że spór między ministerstwem zdrowia i NFZ powinien być jak najszybciej rozwiązany na poziomie rządu. Przyznał, że sprawa budzi niepokój społeczny i świadczeniodawców. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że brak tych środków spowoduje, że Fundusz będzie mógł zapłacić za mniejszą liczbę świadczeń, kontrakty mogą być niższe, albo mogą wystąpić problemy z zapłatą za nadwykonania ratujące życie.
Wczoraj sejmowe komisje finansów i zdrowia negatywnie zaopiniowały plan finansowy NFZ. Osoby, które mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, choć system weryfikuje je negatywnie, to na przykład dzieci, które nie zostały zgłoszone przez ubezpieczonych rodziców lub osoby, które same opłacają składki i spóźniły się z płatnością. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że trudno oszacować ile jest takich przypadków.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz