Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opinia
09.06.2007 07:06

Opinie po wizycie George'a Busha

Amerykanista, profesor Zbigniew Lewicki uważa, że prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych nie do końca zgadzają się w sprawach tarczy antyrakietowej. Jego zdaniem, świadczyły o tym deklaracje, wygłoszone przez George'a Busha i Lecha Kaczyńskiego po spotkaniu w Juracie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykanista powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że używane przez prezydentów słownictwo świadczyło, iż spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, ale przypuszczalnie nie wszystkie oczekiwania strony polskiej zostały spełnione. Zbigniew Lewicki dodał, że George Bush i Lech Kaczyński mówili o obronie antyrakietowej z dużą rezerwą i licznymi niedopowiedzieniami. Zwłaszcza prezydent Bush zdawał się omijać temat tarczy. Zdaniem Lewickiego, rozmów prezydentów nie zakłóciła propozycja Władimira Putina, aby system antyrakietowy rozmieścić w Azerbejdżanie zamiast w Polsce i Czechach.
Zdaniem profesora Romana Kuźniara z Uniwersytetu Warszawskiego, zakończone spotkanie prezydentów pokazuje, że Polska ciągle waha się przed wyrażeniem zgody na budowę tarczy antyrakietowej. Według profesora, nasze władze kalkulują, czy Polsce się to opłaca, chcąc uzyskać rekompensatę za zgodę na instalację tarczy. Z wypowiedzi prezydenta wynikało - zdaniem profesora - że Amerykanie nie są jeszcze w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Oznacza to, że strona amerykańska będzie musiała na nowo przemyśleć sprawę. Profesor Kuźniar dodał, że polski prezydent prawdopodobnie zaakceptuje amerykańską ofertę, ale po dzisiejszym spotkaniu oczekiwał więcej.

Tagi: opinia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz