Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS AgroLiga-nagrody-prezydent

0
Podziel się:

Po raz osiemnasty najlepsze gospodarstwa indywidualne, przedsiębiorstwa rolne oraz zakłady pracujące na rzecz rolnictwa otrzymały Nagrody AgroLigi 2010.

"Dla nas wszystkich, nie tylko dla rolnictwa, jest ważne, aby rozwijało się ono w ramach reguł Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej" - mówił podczas gali AgroLigi w Ogrodach Prezydenckich Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski. Dodał, że polskie rolnictwo najlepiej można promować poprzez pokazanie jego osiągnięć i sukcesów oraz ludzi, którzy są autorami tego sukcesu.
Mistrzami krajowymi w kategorii "rolnicy" zostali Maria i Szczepan Będzikowscy z Zakrzewka w województwie mazowieckim, prowadzący wraz z rodziną gospodarstwo specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i opasowego oraz produkcji drobiu. Państwo Będzikowscy gospodarują na 80 hektarach, choć gdy zaczynali w 1984 roku mieli zaledwie 8 hektarów. Ich hodowla od lat należy do najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wiele zawdzięczają środkom z Unii Europejskiej, bez których - jak sami podkreślają - nie doszliby tak szybko do tak nowoczesnego gospodarstwa. "Jest ono na miarę XXI wieku, nie mamy żadnych kompleksów wobec rolników z Zachodniej Europy" - mówi Maria Będzikowska.
W kategorii "firmy" mistrzem krajowym została spółka PRONAR z Narwi w województwie podlaskim - największy w kraju producent ciągników i maszyn rolniczych. Prezes firmy Sergiusz Martyniuk powiedział, że w Polsce produkowane są maszyny rolnicze na najwyższym światowym poziomie i do tego tańsze niż zagraniczne. Dodał, że ma to znaczenie zwłaszcza teraz, gdy kończą się unijne pieniądze, a rolnicy potrafią je liczyć i racjonalnie wydawać. Firma PRONAR w Narwi zatrudnia ponad 1700 bardzo dobrze wykwalifikowanych pracowników - podkreśla Sergiusz Martyniuk.
"Rozstrzygniecie konkursu AgroLigi u Prezydenta to doskonała promocja tego, co wspólnie robimy - ministerstwo, ośrodki doradztwa rolniczego, agencje rządowe i sami rolnicy" - mówił podczas Gali wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Dodał, że w ten sposób tworzy się silne środowisko, w którym do sukcesu dochodzi się przez pracę.
Konkurs Agroliga jest organizowany w dwóch etapach. Laureatów krajowych wybierają wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Nominowani do tytułu mistrza wojewódzkiego muszą wykazać się wynikami powyżej średniej krajowej i posiadać dobrą kondycję finansową. Pod uwagę są brane także udane inwestycje za środki unijne. Podobne kryteria obowiązują w kategorii "firmy". Spośród zwycięzców wojewódzkich wybierani są mistrzowie krajowi. Wskazuje ich Redakcja Audycji Rolnych TVP1 we współpracy ze Stowarzyszeniem Agrobiznes Klub.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)