Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS GUS: gospodarka ma się lepiej

0
Podziel się:

GUS ocena gospodarki

Symptomy ożywienia w naszej gospodarce w III kwartale umacniały się - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku rozwijała się ona wolniej niż przed rokiem. Z kwartału na kwartał widać jednak poprawę.
Na przykład produkcja sprzedana przemysłu, po spadku w I kwartale, w następnych rosła. Widać również przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej w skali roku. GUS poinformował dziś, że we wrześniu wskaźnik ten liczony rok do roku wzrósł o 3,9 procent. Ma to wpływ na stopniowe zmniejszanie się niepewności wśród polskich przedsiębiorców - zaznacza wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Nadal trudna sytuacja utrzymuje się na rynku pracy. We wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 13 procent, czyli tyle samo ile w sierpniu, ale o 0,6 punktu procentowego więcej niż przed rokiem.
Bez pracy w Polsce pozostaje blisko 2 miliony 100 tysięcy osób.
W porównaniu z sierpniem spadek liczby bezrobotnych odnotowano w 8 województwach, najbardziej znaczący w łódzkim, dolnośląskim i lubuskim. We wrześniu na Śląsku liczba ta utrzymała się na takim samym poziomie jak przed miesiącem. W pozostałych 7 województwach odnotowano wzrost bezrobocia,
najbardziej znaczący w zachodniopomorskim, pomorskim oraz świętokrzyskim.
Zdecydowana większość bezrobotnych w Polsce - ponad 86 procent - nie ma prawa do zasiłku.
We wrześniu 349 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 37,5 tysięcy pracowników.

Z danych GUS wynika poza tym, że Polska nadal należy do grupy krajów, które mają stosunkowo niską inflację - we wrześniu ukształtowała się ona na poziomie 1,2 procent.

Zdaniem ekonomistów, polska gospodarka odbudowuje się po spowolnieniu. Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski w rozmowie z IAR podkreśla, że dane opublikowane przez GUS są typowe dla ożywienia gospodarczego. Ekonomista uważa, że odbudowanie popytu ma charakter stały i będzie miało pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.
Z kolei główny ekonomista banku Millenium Grzegorz Maliszewski ocenia, że informacje płynące z polskiej gospodarki dają powody do zadowolenia, ponieważ pokazują, że w poza eksportem odbudowuje się popyt krajowy, czyli ważny czynnik sprzyjający wzrostowi gospodarczemu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)