Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS Inteligentne sieci - Narodowy Fundusz - oszczednosci

0
Podziel się:

OPIS Inteligentne sieci - Narodowy Fundusz - oszczędności

Polacy, którzy wezmą udział w programie Inteligentne Sieci Energetyczne, rocznie zaoszczędzą od 6 do 10 procent na wydatkach za korzystanie z energii elektrycznej, ciepła i gazu.
Jak powiedział dziennikarzowi Polskiego Radia Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wdrażając nowy system Polska wzoruje się na wysoko rozwiniętych krajach zachodnioeuropejskich. JAk dodał, ich doświadczenia wskazują na to, że inteligentne sieci energetyczne umiejętnie stosowane przez ostatecznych odbiorców mogą przynieść zysk w postaci od 6 do 10 procent oszczędności na energii elektrycznej, cieple i gazie.
Ten zysk będzie osiągalny po zastosowaniu inteligentnych liczników, korzystaniu z dostaw energii poza szczytowym poborem mocy oraz wsparciu energii sieciowej małymi źródłami energii odnawialnej, takimi jak: wiatraki horyzontalne, kolektory słoneczne czy fotowoltaniczne.
Inteligentne domy i inteligentne osiedla to przyszłość, gdzie odbiorca energii sam będzie decydował z której taryfy energetycznej i o jakiej porze skorzysta.
Jak wyjaśnia Wojciech Stawiany, doradca w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można będzie zamówić włączenie urządzenia zasilanego energią elektryczną o najbardziej racjonalnej porze.
"Na przykład odbiorca energii zgadza się na to, aby włączać mu poprzez inteligentną sieć pralkę, w godzinach wieczornych lub nocnych, gdy nie ma największego zapotrzebowania energii" - wyjaśnił Wojciech Stawiany.
Zdaniem Agnieszki Zagrodzkiej, zastępcy dyrektora departamentu ochrony klimatu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastosowanie Inteligentnych Sieci Energetycznych ma na głównie na celu świadome gospodarowanie energią, w tym również optymalizację zarządzania jej zużyciem. Chodzi również o podwyższenie bezpieczeństwa przy zaopatrzeniu w energię poprzez ograniczanie strat przy jej przesyłaniu czy poprzez ograniczanie awaryjności sieci, oraz o ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, ograniczanie degradacji środowiska poprzez oszczęzanie zużycia energii, gazu i ciepła.
"Beneficjentami przedsięwzięcia mają być przedsiębiorstwa zarządzające energetyką, ale autorzy programu liczą na to, że zainteresuje on samorządy" - zaznacza Wojciech Stawiany, doradca w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Planowana jest realizacja kilkudziesięciu projektów pilotażowych. Wezmą w nich udział zwycięzcy konkursów, które będą odbywały się od 2012 do 2018 roku. Przedsięwzięcie będzie realizowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu Inteligentne sieci energetyczne wynosi 320 milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)