Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS UE - Polska - umowa fiskalna

0
Podziel się:

25 krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, podpisze umowę fiskalną dotyczącą większej dyscypliny finansowej. Decyzje podjęli europejscy liderzy na szczycie w Brukseli. Nie zdecydowały się na to tylko Wielka Brytania i Czechy.

Polska podpisze się pod dokumentem mimo, że nie zostały spełnione jej wszystkie postulaty. Nie będzie bowiem uczestniczyć we wszystkich spotkaniach eurogrupy, choć postarała się znacznie ograniczyć spotkania organizowane wyłącznie w gronie 17-stki.
"Uzyskany kompromis nie satysfakcjonuje nas w 100 procentach, ale na tyle, że uznajemy umowę w tej postaci wartą wsparcia i polskiego podpisu" - powiedział na zakończenie szczytu premier Donald Tusk.
Polska, obawiająca się podziału Europy na dwa kluby, miała plan maksimum - uczestnictwo państw spoza strefy euro we wszystkich spotkaniach eurolandu. Stanowczo przeciwna temu była Francja. Donald Tusk i Nicolas Sarkozy spotkali się gdzieś w połowie.
"Nikt nikogo nie pokonał, skoro obaj się zgodziliśmy" - podkreślił szef polskiego rządu. Zgodnie z porozumieniem kraje spoza strefy euro będą dopraszane na tematyczne szczytu eurolandu dotyczące na przykład konkurencyjności, czy zatrudnienia, oraz przynajmniej raz w roku na szczyty dotyczące wdrażania paktu fiskalnego. Natomiast rozmowy dotyczące walki z kryzysem zadłużenia będą ograniczone do przywódców strefy euro. Za każdym razem jednak będą oni musieli uzasadnić spotkanie.
"My uznaliśmy bez szczególnych tortur, że w czasie kryzysu istnieją specyficzne tematy, które nadają się do ekskluzywnych obrad 17-stki i na to się zgodziliśmy" - mówił premier.
"Wzięliśmy pod uwagę obawy krajów strefy euro" - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ogłaszając wyniki szczytu.. Kluczowe jest, jak relacjonował premier, że najpierw będą się spotykać wszystkie kraje Unii, a potem strefa euro. Wyproszenie z sali obrad liderów spoza eurolandu będzie więc dyplomatycznie trudne. Poza tym najpierw decyzje będzie podejmować 27 krajów i znając te ustalenia będzie organizować spotkania euroland, a nie na odwrót.
Takie są zapisy, ale wszystko okaże się w praktyce i będzie zależało od dobrej woli krajów eurolandu, głównie Francji.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)