Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS Wybory samorządowe - kampania

0
Podziel się:

W miastach, gdzie w pierwszej turze wyborów nie udało się wyłonić prezydentów, trwa kampania wyborcza przed druga turą. Kandydaci zabiegają o poparcie znanych nazwisk, między innymi liderów swoich ugrupowań.

Poparcia kandydatom Platformy Obywatelskiej na prezydentów Szczecina, Koszalina i Kołobrzegu udzielił premier Donald Tusk. Na konwencji odbywającej się w Szczecinie szef rządu mówił o budowaniu silnej i zrównoważonej Polski. Premier obiecał, że w budżecie państwa znajdą się pieniądze na budowę tak zwanego zachodniego obejścia Szczecina i obwodnicę Koszalina. Dodał, że będzie starał się zrobić wszystko, aby w Szczecinie znowu funkcjonowała stocznia. W tym regionie wygrywa Platforma Obywatelska, bo tu ludzie mają więcej wiary we własne siły i możliwości - mówił Tusk. Pierwszą turę wyborów w Szczecinie wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Piotr Krzystek z poparciem sięgającym 26 procent. Drugi był poseł PO Arkadiusz Litwiński z poprciem mniejszym o 5 procent.
Premier odwiedził dziś też Starogard Gdański. Celem wizyty było poparcie kandydata Platformy Patryka Gabriela, który w drugiej turze wyborów będzie starał się o urząd prezydenta miasta. Zmierzy się z urzędującym prezydentem miasta, popieranym przez Sojusz Lewicy Demokratycznej Edmundem Stachowiczem.
Stanisław Kracik, kandydat PO na prezydenta Krakowa, zaprezentował oficjalnie swój komitet honorowy. Wśród członków są sportowcy, osoby znane z telewizji i artyści, między innymi Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Krzysztof Globisz i Krzysztof Hołowczyc. W sumie komitet nazwany "Alfabetem Kracika" liczy ponad 30 osób. Dołączył do niego także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Kontrkandydat Stanisława Kracika, urzędujący prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, spędził weekend uczestnicząc w miejskich wydarzeniach. Wczoraj otworzył Targi Bożonarodzeniowe, dziś brał udział w spotkaniu w ramach "Salonu NH+", czyli dyskusji o Nowej Hucie.
Zdzisław Podkański, przewodniczący Stronnictwa Piast, poparł w drugiej turze wyborów na prezydenta Lublina kandydata Prawa i Sprawiedliwości Lecha Sprawkę. Poprzednia ekipa związana z Platformą Obywatelską się nie sprawdziła - mówił Podkański - dlatego namawiam, aby dać temu wyraz w głosowaniu. Na dzisiejszą konferencję prasową kandydata PiS przyszły osoby związane ze środowiskami kultury i nauki oraz przedstawiciele organizacji niepodległościowych i kombatanckich. W drugiej turze wyborów prezydenckich 5-go grudnia zmierzą się w Lublinie Lech Sprawka z PiS i Krzysztof Żuk z PO.
Ponad 200 osób spotakało się na konwencji wyborczej prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, który walczy o reelekcję. W Teatrze Kameralnym swoje poparcie dla niego wyrazili między innymi Paweł Adamowicz, Mieczysław Struk, Jarosław Wałęsa, Aleksander Hall i Henryka Krzywonos. Podczas konwencji prezydencki minister Sławomir Nowak podkreślił, że Platforma Obywatlska zrobi wszystko, aby Karnowski wygrał wybory. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek mówił natomiast, że dzięki obecnemu prezydentowi Sopot jest znany w całej Europie. "W ostatnich latach Sopot stał się nowoczesnym, dobrze zarządzanym miastem. Świadczy o tym między innymi fakt, że duża cześć obrad związanych z polska prezydencją w Unii Europejskiej będzie odbywać się w Sopocie. To o czymś świadczy" - powiedział Jerzy Buzek. Henryka Krzywonos uważa, że Karnowski jest najlepszym kandydatem, ponieważ sprawdził się już jako gospodarz Sopotu. Jej zdaniem przykre jest to, że kontrkandydatem Karnowskiego jest jego były współpracownik, były
zastępca - Wojciech Fułek.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)