Notowania

opozycja
12.02.2009 10:54

Opozycja: Na Białorusi przybywa więźniów politycznych

Na Białorusi wciąż są więźniowie polityczni i przybywa nowych - uważają liderzy opozycyjnych ugrupowań. Uwolnienie więźniów politycznych i zaprzestanie represji wobec opozycji było jednym z warunków wznowienia dialogu Brukseli z Mińskiem. Lider Białoruskiego Frontu Narodowego, Wincuk Wiaczorka powiedział Polskiemu Radiu, że "białoruskie władze łamią te warunki

Podziel się
Dodaj komentarz

".

Według Wiaczorki, w więzieniach i aresztach śledczych przetrzymywani są działacze opozycyjni, a stawiane im zarzuty budzą wiele wątpliwości. Opozycyjny polityk przypomniał, że 7 lat więzienia odsiaduje Anton Kiszkurna - skazany za to, że w domu jego ojca znaleziono nielegalną maszynę drukarską. Według Wiaczorki, więźniami politycznymi są również młodzieżowi aktywiści przetrzymywani w aresztach za udział w demonstracji indywidualnych przedsiębiorców oraz trzech biznesmenów z Wołkowyska, których oskarżono o podpalenie pięć lat temu w domu milicjanta.

Wiaczorka powiedział Polskiemu Radiu, że pełne informacje o represjach stosowanych przez władze wobec opozycji zostaną przekazane przedstawicielom Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. W kwietniu Unia Europejska podejmie decyzję czy przedłuża współpracę z Białorusią, czy też ponownie nałoży sankcje na ten kraj.

Tagi: opozycja, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz