Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPZZ- prezydent-emerytury-postulaty

0
Podziel się:

Mimo, że Sejm przegłosował już wydłużenie wieku emerytalnego, związkowcy nie zamierzają zakończyć walki. Związkowcy z OPZZ zapowiadają, że jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta, to zaskarżą ją w Trybunale Konstytucyjnym. Dzisiaj podczas Forum Gospodarczego w Katowicach przekazali Bronisławowi Komorowskiemu swoje postulaty związane z reformą. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący związku Jan Guz, OPZZ aż do skutku będzie domagać się, by to staż pracy a nie wiek pozwalał na przejście na emeryturę. Związkowcy proponują, by kobiety mogły zakończyć aktywność zawodową po przepracowaniu 35 a mężczyźni 40 lat pracy. Uważają, że przez tak długi okres aktywności zawodowej uzbierane na emeryturę składki powinny wystarczyć na wypłacanie świadczenia.

Jan Guz wyraził nadzieję, że prezydent zgodzi się, że reforma emerytalna nie jest sprawiedliwa oraz z tym, że rząd poprzez nią dzieli społeczeństwo. Szef OPZZ zaznaczył, że nie może być tak, że zdecydowana większość pracowników ma pracować, jak się wyraził "aż do śmierci" a służby mundurowe, sędziowie, prokuratorzy zachowali swoje przywileje i dopiero ci, którzy przyjdą do pracy musieli pracować dłużej.
Zdaniem Jana Guza prezydent za wcześnie zadeklarował, że ustawę podpisze. Wyraził nadzieję, że Bronisław Komorowski zmieni w tej sprawie zdanie.
Zgodnie z przyjętym w piątek przez Sejm projektem wiek emerytalny będzie wydłużany co cztery miesiące o jeden miesiąc. Oznacza to, że mężczyźni mieliby przechodzić na emerytury w wieku 67 lat w roku 2020 a kobiety w roku 2040. Wynika to stąd, że obecny wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat a mężczyzn 65 lat.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)