Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pomocowe stawiają na profesjonalizm

0
Podziel się:

Profesjonalizm - tego oczekują organizacje pomocowe od swoich pracowników i wolontariuszy. Toteż pojawiają się nowe kierunki studiów, które mają zapewnić dobre przygotowanie ludziom chcącym pomagać innym - i mającym ambicję czynić to skutecznie.
Podyplomowe studia pomocy humanitarnej oferuje Uniwersytet Warszawski. Uczelnia przygotowała program studiów we współpracy z Polską Akcją Humanitarna. Szefowa PAH Janina Ochojska zaznacza, że obecnie pomoc humanitarna wymaga profesjonalnego i wszechstronnego przygotowania. Ważne jest to , że dana osoba chce pomagać innym, ale powinna też działać profesjonalnie. Na misjach humanitarnych PAH konieczna jest umiejętność i rozpoznawania potrzeb, ustalania programu pracy, i koordynowania jego realizacji, nadzorowanie prac, najczęściej wykonywanych przez miejscowych pracowników.
Jak zaznacza Janina Ochojska - pracownik humanitarny PAH łączy w sobie cechy menadżera i negocjatora.
Również Caritas chce wykształcić profesjonalistów, którzy angażują się w działania pomocowe organizacji. Są to studia podyplomowe dla liderów wolontariatu, przygotowane wspólnie z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Warszawie. Ewa Mróz z Caritas na warszawskiej Pradze zaznacza, że liderzy wolontariatu mogą być później cenionymi pracownikami. Mają konkretną wiedzę i znają sposoby działania, dobrze organizują pracę.
Janina Ochojska, szefowa PAH ma nadzieję, że wkrótce praca humanitarna zostanie wpisana na listę zawodów w Polsce. Na razie status ludzi zajmujących się pomocą humanitarną nie jest sformalizowany. Zawód ten wykonują głównie entuzjaści gotowi podejmować duże wyzwania, przygotowani przez organizację, która ich zatrudnia i wysyła na misję.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)