Notowania

polska
06.10.2010 08:41

Osaka - Polska - wystawa

W muzeum Suntory w Osace otwarta została wystawa "Skarby sztuki z polskich kolekcji". Prezentacja dzieł sztuki była możliwa dzięki kilkuletniej współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i tokijskiego Muzeum Fuji Art.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Jest to największa dotychczas prezentacja sztuki polskiej i sztuki z polskich kolekcji w Japonii"- mówi Akira Gokita, zastępca dyrektora Muzeum Fuji w Tokio, gdzie tę samą ekspozycję można było oglądać przez miesiąc do końca września. Wystawa "Skarby sztuki z polskich kolekcji" obejmuje 140 eksponatów i prezentuje europejską sztukę od czasów średniowiecza do 19 wieku, polską sztukę okresu romantyzmu i impresjonizmu oraz eksponaty związane z działalnością trzech najbardziej znanych Polaków w Japonii, czyli Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej-Curie. Perełkami ekspozycji są "Dziewczyna w ramie" oraz "Uczony przy pulpicie" Rembrandta. Zaprezentowano również 18-wieczne widoki Warszawy pędzla Bernardo Belotto Canaletto oraz prace takich polskich malarzy jak: Jan Matejko, Leon Chełmoński, Józef Mehoffer czy Jacek Malczewski. Podczas prezentacji w Tokio wystawę z polskich zbiorów obejrzała rekordowa w historii muzeum liczba prawie 200 tysięcy zwiedzających. Był wśród nich premier Japonii
Naoto Kan. Rozpoczynającą się dziś w Osace wystawę będzie można obejrzeć do końca miesiąca. Do połowy stycznia ta sama ekspozycja zostanie zaprezentowana w Kitakyushu i w Hiroshimie.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz