Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostatni komputer Odra już nie działa

0
Podziel się:

Ostatnia taka maszyna w kraju zakończyła swoje dni na usługach lubelskiego PKP. Pracowała w tam nieprzerwanie od 1974 roku.

Przestał działać ostatni komputer Odra - donosi dziennik _ Polska _. Ostatnia taka maszyna w kraju zakończyła swoje dni na usługach lubelskiego PKP. Pracowała w tam nieprzerwanie od 1974 roku.

Ze współczesnym komputerem stacjonarnym Odrę łączyło niewiele. Przypominała wielką szafę, a nie powszechnie znany komputer typu PC. Zajmowała 40 metrów kwadratowych. Na początku produkcji takie modele zamiast dysku twardego miały szpule z taśmami magnetycznymi.

Za pamięć operacyjną odpowiadały koraliki ferrytowe. Ich produkcją we wrocławskich zakładach Elwro zajmowało się kilka pań. Pod mikroskopem nawlekały koraliki o średnicy 0,8 milimetra - czytamy w gazecie._ _

Odra 1305 w Lublinie sprawowała się bez zarzutu i pod wieloma względami była bardzo chwalona._ _

_ Zaletą była olbrzymia prędkość systemu, który obsługiwała. Służył do obsługi ruchu towarowego na kolei. Po nadaniu komunikatu wystarczyła sekunda, żeby otrzymać sygnał zwrotny, że z wagonami wszystko jest w porządku _ - opowiada Waldemar Lewandowski, dyrektor lubelskiego oddziału PKP Informatyka.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)