Notowania

wiadomości
09.08.2012 18:12

Oświęcim - Edyta Stein - uroczystości

Msza święta, rekolekcje, konferencja naukowa i modlitewny pochód złożyły się na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci Edyty Stein w obozie Auschwitz-Birkenau. Karmelitanka jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na terenie dawnego obozu w Brzezince wzdłuż rampy przeszedł pochód modlitewny, a między ruinami dwóch największych krematoriów odprawiono mszę świętą. Koncelebrowali ją biskupi z Polski i zagranicy, wśród nich między innymi metropolita Kolonii kardynał Joachim Meisner oraz metropolita krakowski - kardynał Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Liturgii przewodniczył kardynał Peter Erdo - prymas Węgier i przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy. W nabożeństwie wzięli udział pielgrzymi z kilku krajów, w tym z Polski, Niemiec i Ukrainy.
Elementem rocznicowego wspomnienia świętej był musical "Śladami Edyty Stein", przedstawiony przez młodzież polską i niemiecką. Dzisiejszą uroczystość przygotowali wspólnie oświęcimskie Centrum Dialogu i Modlitw, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Zakon Karmelitów Bosych oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów.
Edytę Stein Niemcy zgładzili w jednej z komór gazowych 9 sierpnia 1942 roku. Święta urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm.
Stanisław Krajewski, filozof i działacz społeczności żydowskiej w Polsce zaznacza, że wyznawcy judaizmu mają problem z postacią świętej Edyty Stein, ponieważ "dokonała niewłaściwego kroku, który Kościół tradycyjnie proponował Żydom". Jednak jego zdaniem, dopóki Edyta Stein nie będzie będzie stawiana jako wzór dla wyznawców judaizmu, dopóty nie będzie ona stanowiła problemu.
Edyta Stein w wieku 42 lat wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. Została wyniesiona na ołtarze 11 lat później.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz