Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Padaczka-jak pomagać

0
Podziel się:

Walentynki, to nie tylko święto zakochanych, ale również Dzień Chorych na Padaczkę, ponieważ to właśnie św. Walenty jest patronem dotkniętych tym schorzeniem.

Wiele osób boi się tej objawów tej choroby i nie wie jak pomóc osobie, która ma atak padaczkowy. Największym błędem jest wkładanie różnych przedmiotów między zęby pacjenta.
Neurolog doktor Maria Barańska-Gieruszczak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii wyjaśnia, że podczas napadu trzeba zapewnić choremu bezpieczeństwo, rozluźnić kołnierzyk, krawat lub pasek od spodni, zdjąć okulary i chronić głowę. Nie wolno na siłę nic wkładać do ust , bo można uszkodzić zęby. Jeżeli napad przedłuża się i chory w ciągu pół godziny nie odzyskuje przytomności, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.
Doktor Barańska- Gieruszczak dodaje, że na pierwsze napady padaczkowe mogą pojawić się we wczesnym dzieciństwie. Wzrasta też liczba osób cierpiących na epilepsję po 60. roku życia. Przyczyną rozwoju choroby mogą być urazy głowy i guzy mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i udary mózgu.
Padaczka jest najczęstsza chorobą układu nerwowego u dzieci i jedną z najczęstszych u dorosłych . Napady padaczkowe są spowodowane zaburzeniami przepływu ładunków elektrycznych w komórkach nerwowych. Objawy epilepsji to zaburzenia świadomości, naprężenie i skurcz mięśni całego ciała oraz drgawki. W Polsce na padaczkę cierpi około 400 tysięcy ludzi.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)