Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan grozi zerwaniem porozumienia z ekstremistami

0
Podziel się

Premier Pakistanu zapowiedział, że w przypadku dalszych niepokojów w Dolinie Swat oraz ekspansji talibów na terytoria sąsiednie rząd może zerwać porozumienie z ekstremistami. Na mocy tego porozumienia w północno-zachodniej części kraju wprowadzono prawo koraniczne. Niepokój władz wywołały informacje o przemieszczaniu się islamistów w pobliże stolicy kraju Islamabadu.       

bEgIiYwl

Wypowiedź premiera Yosufa Razu Gilaniego zbiegła się z wysłaniem do rejonu Buner, w niedalekim sąsiedztwie Islamabadu, ośmiu plutonów sił paramilitarnych. Oddziały te liczące około 400 ludzi mają chronić budynki władz administracyjnych oraz strategiczne drogi i mosty. Zdaniem komentatorów władze nie chcą dopuścić do przejęcia przez talibów z sąsiedniej Doliny Swat kontroli nad tym obszarem.

Jednocześnie premier Gilani ostrzegł, że strategia rządu, który poprzez dialog z ekstremistami oraz wprowadzenie na ich żądanie prawa koranicznego w północno-zachodniej części kraju, chciał doprowadzić do uspokojenia sytuacji, może ulec zmianie. Według Islamabadu talibowie nie przestrzegają postanowień porozumienia, w myśl którego mieli złożyć broń oraz zaprzestać atakowania sił rządowych i przedstawicieli administracji państwowej. Krytycy porozumienia zawartego w lutym, a ostatnio zaaprobowanego przez pakistański parlament przestrzegali, że doprowadzi ono do wzmocnienia wpływów ekstremistów i zwiększy obszar ich oddziaływania.

bEgIiYwO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)