Notowania

wiadomości
20.08.2013 17:54

Panoptykon: umowy FATCA to szantaż ekonomiczny ze strony USA

Podziel się
Dodaj komentarz

Zmuszanie banków z innych krajów do przekazywania Stanom Zjednoczonych informacji o klientach to szantaż ekonomiczny. Tak fundacja Panoptykon ocenia umowy Stanów z innymi krajami dotyczące FATCA (czyt. Fatka) - ustawy o pozyskiwaniu informacji na temat zagranicznych kont klientów, zobowiązanych wobec fiskusa za oceanem. Polska jest w fazie negocjacji porozumienia z Waszyngtonem w tej sprawie.
Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon zaznacza, że banki nie powinny być zmuszane do ujawniania amerykańskiej skarbówce danych o klientach. Jej zdaniem cała koncepcja jest z gruntu zła i powinna być przez polski rząd odrzucona. "Nam jako obywatelom nie podoba się koncepcja prawa, które jest ustanowione w innym kraju a zmusza polskie instytucje finansowe do przekazywania danych do USA, gdzie nie ma adekwatnej ochrony prywatności" - podkreśla Szymielewicz. W ocenie ekspertów z fundacji Panoptykon sytuacja z FATCA ma cechy szantażu gospodarczego i polski rząd powinien się przed nim bronić, a nie zgadzać na warunki stawiane przez Stany Zjednoczone.
Ustawa FATCA została przyjęta w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku, w związku z narastającym kryzysem gospodarczym, a jej celem jest uzyskiwanie danych o podatnikach zobowiązanych wobec fiskusa w Stanach Zjednoczonych. Banki i instytucje finansowe działające w Polsce i mające interesy ze Stanami są zmuszone przyjąć ustalenia dotyczące FATCA, bo w przeciwnym razie narażają się na dotkliwe sankcje gospodarcze za oceanem.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz