Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwa UE mają dziś podpisać Konwencję o zakazie broni kasetowej

0
Podziel się:

Większość państw Unii Europejskiej podpisze dziś w Oslo Konwencję o zakazie broni kasetowej. Wśród nich znajdzie się Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Nie będzie natomiast Polski. Radosław Sikorski, który przebywa w Brukseli na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, zapowiedział, że nie podpisze dokumentu.

Polski parlament, a także kancelaria prezydenta i premiera otrzyma dziś specjalne ulotki w kształcie bombek choinkowych. Monika Deptuła z Amnesty International mówi, że tak wyglądają właśnie podpociski kasetowe. Tłumaczy, że ulotki mają przekonać władze do jak najszybszego przystąpienia do konwencji o zakazie używania, produkowania i składowania amunicji kasetowej.

Według przeciwników używania przez armię bomb kasetowych, jest jest to broń nieprecyzyjna, która zagraża przede wszystkim cywilom. W momencie wybuchu pocisku, otwiera się kaseta, która wypuszcza nawet kilkaset mniejszych ładunków wybuchowych.

Pułkownik Sylwester Michalski wyjaśnia, że niebezpieczna dla cywilów jest broń kasetowa starego typu. Rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zapewnia, że Polska posiada broń nowoczesną. Jest ona wyposażona w tak zwane samolikwidatory. Oznacza to, że amunicja nie zalega w terenie. Nie stanowi również zagrożenia dla ludności cywilnej.

Zdaniem pułkownika Michalskiego, za używaniem amunicji kasetowej przemawia jej precyzyjność oraz skuteczność rażenia celów opancerzonych i żołnierzy przeciwnika. Rzecznik Sztabu Generalnego WP zapewnia, że użycie broni kasetowej przez Polskę będzie możliwe tylko w przypadku wojny, wyłącznie na terytorium naszego kraju.

Konwencji w Oslo nie podpiszą dziś także Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie oraz Pakistan. Polski Czerwony Krzyż oraz Amnesty International wzywają również Polskę do ratyfikacji podpisanej w 1997 r. Konwencji Ottawskiej, która zakazuje używania min przeciwpiechotnych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)