Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież Franciszek

0
Podziel się:

Watykan - papież - Franciszek

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został nowym papieżem. Franciszek, bo takie imię przyjął nowy Ojciec Święty - jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej.
Po wyjściu na balkon Bazyliki Watykańskiej - po 69 minutach od chwili ukazania się białego dymu - nowy papież powitał wiernych zebranych na placu zwyczajnym pozdrowieniem "Buona sera" - "Dobry wieczór".
"Proszę Was o modlitwę i wstawiennictwo. Zacznijmy iść wspólnym szlakiem i dajmy świadectwo miłości i wzajemnego zaufania" - to jedne z pierwszych słów, które nowy papież - Jorge Mario Bergoglio wypowiedział do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra.
Papież Argentyńczyk poprosił wiernych o modlitwę za cały świat, a przede wszystkim za papieża-emeryta Benedykta XVI. Ojciec Święty podkreślił, że Benedyktowi XVI potrzebne jest Boże błogosławieństwo. "Konklawe miało za zadanie dać Rzymowi Biskupa. Bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję" - powiedział papież Franciszek. Ojciec Święty udzielił uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. Po odmówieniu z wszystkim modlitwy "Ojcze nasz" po łacinie, Franciszek I poprosił jeszcze o modlitwę za świat. Swoje pierwsze wystąpienie zakończył słowami: "Módlcie się do Matki Boskiej, aby zachowała Rzym".
Nowy papież Franciszek spotka się wkrótce z Benedyktem XVI. Taką informację przekazał dziennikarzom rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Jak dodał, Franciszek rozmawiał już telefonicznie z emerytowanym papieżem.
Ksiądz Federico Lombardi poinformował również, że inauguracyjna msza nowego papieża odbędzie się we wtorek 19 marca, natomiast w niedzielę Franciszek po raz pierwszy poprowadzi modlitwę Anioł Pański. Rzecznik Watykanu powiedział także, że Ojciec Święty najprawdopodobniej wybierze nowego sekretarza stanu.
Kardynałowie mieli odwagę, by przekroczyć ocean i rozszerzyć perspektywę Kościoła - skomentował wybór nowego papieża ks. Federico Lombardi.
Aplauz, wybuch entuzjazmu i owacje na stojąco. Tak katoliccy wierni z Buenos Aires zareagowali na wieść, że były prymas Argentyny Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża. Wierni zgromadzeni przy katedrze, znajdującej się na historycznym Plaza de Mayo w Buenos Aires przywitali następce Benedykta XVI oklaskami i owacjami. Na twarzach niektórych zgromadzonych widać było jednak spore zaskoczenie. Na miejsce wciąż przybywają kolejne masy ludzi i dziennikarze.
Do Watykanu spływają depesze gratulacyjne z całego świata. Szefowie Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej jako jedni z pierwszych pogratulowali nowemu papieżowi - Franciszkowi. Jose Barroso i Herman Van Rompuy opublikowali specjalne oświadczenie w tej sprawie. "Życzymy długiego i błogosławionego pontyfikatu, który pozwoli Kościołowi katolickiemu bronić podstawowych wartości - pokoju, solidarności i godności człowieka" - brzmi oświadczenie szefów dwóch unijnych instytucji.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz pogratulował kardynałowi Jorge Mario Bergoglio wyboru na papieża. Życzył papieżowi Franciszkowi odwagi i siły. Powiedział, że w czasie pontyfikatu będzie miał on szansę odnowy Kościoła katolickiego, który stoi przed licznymi wyzwaniami.
Barack Obama przekazał nowemu papieżowi życzenia w imieniu własnym i pierwszej damy USA. Amerykański prezydent wyraził radość z powodu wyboru przywódcy kościoła katolickiego z Ameryki Łacińskiej. Prezydent USA dodał, że przyłącza się do modlitw ludzi na całym świecie za nowego papieża.
Depeszę gratulacyjną na ręce papieża Franciszka przesłał również prezydent Bronisław Komorowski. W imieniu swoim i wszystkich Polaków, prezydent gratuluje kardynałowi Bergoglio i zaprasza go do złożenia wizyty w naszym kraju.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził w nadzieję, że nowy papież, tak jak jego poprzednik Benedykt XVI będzie kontynuował dialog między religiami.
Nowemu papieżowi pogratulowała również prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner. "W moim imieniu, w imieniu argentyńskiego rządu i obywateli naszego kraju chcę Panu pogratulować" - czytamy w liście, który argentyńska prezydent zamieściła na Twitterze. Komentatorzy podkreślają jednak, że od momentu zalegalizowania małżeństw homoseksualnych w Argentynie stosunki kardynała Bergoglio i prezydent Kirchner są napięte.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)